Fahrenheit 451 Özeti

  • 11 Aralık 2021
  • 159 kez görüntülendi.

Fahrenheit 451 Özeti

Fahrenheit 451 özeti bakıldığı zaman bilim kurgu romanları arasında akla ilk gelen eserlerden biri olmaktadır. Fahrenheit 451 kitabı Raymond Dougles Bradbury tarafından yazılmıştır. Birçok eseri bulunsa da bilim kurgu adı altında Fahrenheit 451 bulunuyor.

Fahrenheit 451 konusu bakıldığı zaman başrol karakter olan Guy Montag itfaiye eri olarak işini severek yapmaktadır. İtfaiyecilerin görevi yangını söndürmek değil başlatmaktır. Montag, 17 yaşındaki komşusu ile tanışır.

Zaman hızlıca akarken Montag’ın karşısına çıkan Clarisse McClellan ile sohbet ederken işini, eşini, içerisinde bulunduğu ideolojiyi ve düzeni sorgular. Olaylar hızlı bir şekilde gelişir ve Montag’ın sorularına yönelik cevapları arar. Kısaca bu şekilde bakılabilir. Fahrenheit 451 sayfa sayısı bakıldığı zaman 256 olmaktadır.

Fahrenheit 451 Özeti

Fahrenheit 451 Özeti

Fahrenheit 451 Özet

Fahrenheit 451 özet bakıldığı zaman kitabın ana karakteri Gay Montag olmaktadır, 10 senedir itfaiye eri olarak çalışır. İşini severek yapan Gay Montag ile dünyasında itfaiye erliği bizim bildiğimiz gibi bir tanımda değildir ve yangın söndürmez aksine başlatırlar. O zamanın dünyasında bulunan evler yangına dayanıklı olarak inşa edilir. Fahrenheit 451 içerisinde kitap okumak tamamen bir suçtur ve bununla beraber insanları düşünmeye sevk edecek olan her şey yasak olmaktadır.

Ev içerisinde duvarı kaplayan ve insanları hipnoz ederek düşünme ve sorgulama yetilerini günün her saati açık olan tek bir televizyon kanalı açıktır. Gay Montag hayatı çok hızlı akıyordur ve ihbar geldiğinde olay gerine gitmekten zaman bulamaz. Komşusu olan Clarisse ile tanışınca kızın düşünce tarzına hayran olur.

Gay Montag hayattan şüphe duymaya başlayınca patronu olan Yüzbaşı Beatty şüphelenmeye başlar.  Gay Montag bir gün parkta karşılaştığı Faber ile konuşmak ister ve başta çekingen davransa da Montag ile birlikte itfaiyecilere karşı mücadelede bulunmayı kabul ederek iki taraflı telsiz kulaklığı verir. Fahrenheit 451 alıntı Montag’ın karısı eşini ihbar eder ve olaylar artık Montag için oldukça zorlaşır. Montag Faber’in önerisi ile birlikte kendisi gibi kitap tutkunlarını arar.

Fahrenheit 451 Karakterleri

Fahrenheit 451 karakterler ve özellikleri bakıldığı zaman başrol Gay Montag etrafında gelişir. Amerikalı yazar olan Ray Bradbury 1947 senesinde meydana getirdiği Fahrenheit 451 kitabı film, dizi haline getirildi. Kitap başrolü olan Montag tamamen 17 yaşındaki Clarisse’nin sohbeti ile beraber aydınlanma yaşar.

Oldukça ses getiren bir roman olan Fahrenheit 541 yazım dili oldukça sade ve anlaşılır bir dil olmaktadır. Roman içerisindeki karakterlerin her biri aslında okuyucuya bir fikir verdi. Fahrenheit 451 karakterleri bakıldığı zaman,

  • Guy Montag, başrol karakter ve romanın evreninde itfaiyeci olmaktadır.
  • Mildred, Montag’ın karısı
  • Clarisse McClellan, Guy ve Mildred’in yakınında yaşayan bir genç kız olmaktadır.
  • Yüzbaşı Beatty, Montag’ın yüzbaşısı ve oldukça eğitimli bir karakter olmaktadır.
  • Faber, profesördür ve bir zamanlar edebiyat öğretmeni olan yaşlı bir erkek olmaktadır.
  • Granger, Montag’ın karşılaştığı ve şehirden kaçarken sürükleyicilerin lideri olmaktadır.
  • Yaşlı kadın, hikâyenin başlarında çıkan ve Montag ile arkadaşları itfaiyecilerin evinde bir kitap önlüğü buluyor.

Sonuç

Fahrenheit 451 inceleme bakıldığı zaman kitap bilim kurgu kategorisinde en sevilen ve insanlara bir nebzede olsa gerçekleri anlatan bir kitap olmaktadır. Roman içerisinde bilgi kavramı, her karakter farklı bir şekilde mücadele eder bazı karakterler bilgiyi benimseyerek korumak isterken diğerleri de kendilerini ve kendilerine ait olanı koruma sorumluluğu üstlenirken diğerleri de bu çabayı tamamen reddederler.

Fahrenheit 451 sonunda ne oluyor bakıldığı zaman sonu gerçekten derin düşündürüyor ve Montag kendileri gibi kitap tutkunları ile buluşur, artık tamamen düşünebilmektedir ve grubun en önemli özelliği de kişilerin okudukları kitapların satır satır olarak zihinleri içerisinde yer alması olmaktadır. Montag zihni içerisindeki bulunan kitap vaiz kitabıdır ve bu karakterlerin hayalinde olan tek şey bir gün kitapların tekrardan gün yüzüne çıkması olmaktadır.

En Çok Okunan Kitap Özetleri

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?