Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı Özeti – Ferit Edgü

  • 29 Nisan 2018
  • 1.618 kez görüntülendi.

Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı roman özetini sizler için yazdık. Cumhuriyet dönemi sanatçılarından Ferit Edgü tarafından keleme alınan  Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı romanı sosyal roman türünde bir eserdir. Roman ile hikaye arasında kalmış bir eserdir. Deneysel roman diyebileceğimiz bir biçimi vardır. Yoksul insanların başından geçen hüzünlü olayları Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı romanı özellikle sosyal sınıflar arasındaki farkı iyice gözler önüne sermektedir. Ayrıca bu roman 1988 Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülünü almıştır.


ROMAN: EYLÜLÜN GÖLGESİNDE BİR YAZDI
YAZAR: FERİT EDGÜ
TÜRÜ: Sosyal Roman

ÖNEMİ: Roman olarak nitelendirilmesinin yanında anlatı olarak ya da kısa bir hikâye olarak görülen eser,
deneysel roman kalıbına uyması açısından önemlidir.
KONUSU: İstanbul’un kıyı semtinde yaşam savaşı veren alt tabaka insanlarının birbirleri ile olan ilişkileri
ve yaşanan ölümler romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Çakır: İnsanlardan uzak, yoksulluk derdi olmayan ve atlarla uğraşan bir adamdır. insanlardan uzak yaşasa da insan sevgisi çok fazla olan bir şahıstır.

Esat: Kan kardeşinin kız kardeşi ile ilişkisi olduğu için çaresizlik içindedir. Yaşamdan zevk almayan ve temiz bir yaşama kavuşmak isteyen bir şahıstır.

Kini: Esat’ın kendi kardeşi ile ilişkisinden haberi vardır ve bir şey söylemez. Esat’ın kan kardeşidir.

Fethi Baba: Gençleri pis işlerde kullanan bir şahıstır.

Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı Özeti

Çakır’ın öyküsünü yazmak isteyen bir yazar vardır. Ancak yazarlıkta pek kabiliyetli olmadığını düşündüğü için öyküyü yazamamaktadır. Yazdıklarının eleştirilmesinden de korkmaktadır. Çakır, anasız babasız üstelik de kambur olan bir adamdır. Yoksulluk ve yalnızlığı umursamayan Çakır, kendine atlarıyla bir hayat kurmuştur. Çakır’ın öyküsünü vapurda seyahat eden bir adam anlatmıştır. Aynı şahıs Kıni’nin öyküsünü de anlatmıştır. Esat, Kıni’nin kız kardeşi Zehra’ya âşıktır ve aralarında da bir ilişki vardır. Kini ile Esat kanlarını kesip emerek kan kardeş olmuşlardır. Fethi Baba ile beraber iki kan kardeş esrar satıcılığı gibi kirli işlerle uğraşmaktadırlar. Acımasız Fethi Baba nedeniyle kaçan Esat, hastalanır ve ölümden döner. Kini ise kan kardeşi Esat’ın intikamını almak için Fethi Baba’yı öldürür.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?