Eylül Romanı Özeti Mehmet Rauf

  • 30 Kasım 2017
  • 13.999 kez görüntülendi.
Eylül Romanı Özeti Mehmet Rauf

EYLÜL ÖZETİ

Eylül hem Mehmet Rauf‘un hem de Türk edebiyatının kuşkusuz en önemli romanlarından biridir. Edebiyatımızın ilk psikolojik romanı olması babında önemlidir ve Ösym tarafından sorulma ihtimali yüksek olan bir edebiyat eseridir.


ROMAN: EYLÜL

YAZAR : MEHMET RAUF

TÜRÜ: Psikolojik roman

ÖNEMİ: İlk psikolojik roman

KONUSU: Suad ve Necip’in kendi içlerinde yaşattıkları ve hiçbir dedikoduya ilişkiye mahal vermedikleri yasak aşkları anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Süreyya: Suad’ın kocasıdır. Sıkıntılı bir adamdır.

Suad: Süreyya’nın karısıdır. Aşk ile sadakat arasında gelgitler yaşamaktadır.

Necip: Süreyya’nın halasının oğludur. Evlenmekten kaçan yakışıklı bir adamdır.

Hacer: Süreyya’nın kız kardeşidir. Necip ile gönül eğlendirmektedir. Kocasına karşı kayıtsızdır.

Fatin: Hacer’in kocasıdır. Yemeğe ve paraya düşkün bir adamdır.

EYLÜL ÖZETİ:

Süreyya Bey ile evli olan Suad Hanım, aile dostları Necip ile görüşmektedir. Necip sık sık bu ailenin yanına gelmektedir. Bu geliş gidişler Necip’in Suad Hanım’a ilgisinin başlamasına sebep olur. Necip beslediği aşk nedeniyle Suad’ın eldiveninin tekini çalar ve aşkından dolayı hastalanır. Bunu bilen Suad Hanım eldivenin tekini de Necip’e vererek, artık kendisinin beslediği aşkı da açığa çıkartır. Ancak ne Necip ne Suad, Süreyya Bey’i kandıracak kişilikte insanlar değildir. Bu aşkı sadece içlerinde yaşarlar, ikisi de büyük acı çekmektedirler. Birgün Süreyya Bey’in Suad’la yaşadığı evde yangın çıkar, içeride kalan Suad’ı kurtarmak için içeriye Necip girer. Ancak iki âşık bu yangından sağ kurtulamaz ve yanarak can verirler.


Diğer kategorilerdeki eser özetlerimizi okumak için lütfen ilgili kategorilere gidiniz. Ayrıca eklenen her bir eser özetinde anında haberdar olmak istiyorsanız lütfen Eser Özetleri android uygulamasını cep telefonlarınıza ücretsiz olarak indiriniz. Bu sayede tüm özetlerimizden haberdar olabileceksiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up