Eski Hastalık Roman Özeti | Reşat Nuri Güntekin

  • 01 Mart 2019
  • 1.106 kez görüntülendi.
Eski Hastalık Roman Özeti | Reşat Nuri Güntekin

Eski Hastalık Roman Özeti | Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin’in ustalık romanlarından biridir. Eser sürükleyici bir kurgu ile anlatılmıştır. Okuyucuyu kendine bağlayan , farklı olay ve karakterleri ile kendine bağlıyor.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Reşat Nuri Gültekin

ÖNEMİ: Doğu – Batı kültür farkını ele alınmıştır. Kültür farkı ile çatışan fikirler sonucu yaşanan mutsuz bir evliliğe şahit oluyoruz. Kitapta bir bölümde gemi ile seyahat ediliyor , aslında bu kısım bir gezi yazısını anımsatıyor.

KONUSU: Kültür farkından ve anlayışlarından dolayı iki gencin anlaşamayıp , ortak karar ile boşanmaları ve bu süreçte yaşanan olaylar işlenmiştir. Bu konuların yanında bir o kadarda saygı ve sadakatte ana düşüncelerden biridir.

ŞAHIS KADROSU:

Züleyha : Batı kültüründe yetişmiş , Ali Osman Bey’in kızıdır.

Ali Osman Bey : Çok cephede savaşmış , herkes tarafından sevilen bir komutandır.

Yusuf : Ali Osman Bey’in askerlerinden biridir. Anadolu kültürü ile yetişmiş gelenek göreneklere bağlıdır. Züleyha ile evlenir.  Silifke’ye bağlı Gölyüzü başkanıdır.

Enise Hanım : Yusuf’un annesidir. Gelenek ve göreneklerine bağlı kendi halinde bir kadın.

Eski Hastalık Roman Özeti

Romanın kahramanı Züleyha , İstanbul batı kültürü etkisinin altındayken eğitimini ve yaşamını dayısının yanında geçirmektedir. Züleyha’da batı kültürü etkisinde fazlasıyla kalmıştır. Ali Osman Bey , İstanbul’a cephelerden dönüşte bir kaç günlüğüne kızını görmek için uğrardı. Artık Ali Osman Bey cephelerden uzaklaşınca daha önce emir erlerinden biri olan Yusuf ; onu Gölyüzü’ndeki çiftliğine çağırır. Ali Osman Bey , kızını da yanına çağırır ve Züleyha istemeyerek de olsa babasının yanına gider. Enise Hanım’da , Züleyha’yı gelini olarak gözüne kestirir. Yusuf ile de yakınlaşan Züleyha evlenir. Kısa bir süre sonra Züleyha ve Yusuf arasında doğu-batı kültür farklarından dolayı fikir ayrılıkları yaşamaya başlar. Boşanma davası açılır. Hakim 1 yıl anlaşma süresi verir. Bu arada Ali Osman Bey’de vefat eder ve Züleyha kalmak için artık sebep bulamaz ; dayısının yanına İstanbul’a döner. İstanbul’da eski yaşantısına dönmeye çalışan Züleyha , trafik kazası geçirir. Hastanede yatan Züleyha’nın haberi alan Yusuf yanına gider. Züleyha’yı Gölyüzü’ne götürmek ister , kabul eder. Doktor eşliğinde bir yük gemisinin kamaralarını kiralayan Yusuf , yolculuğa çıkarlar.Yolculuk esnasında yeni insanların hikayelerini dinlemek , deniz havası  Züleyha’ya iyi gelir. Yusuf ile aralarındaki buzlarda erir gibi olur. Züleyha  bunalımdan çıkmış gibidir. Gemi yolculuğunun sonunda Silifke’ye varırlar ve mahkemenin de verdiği bir yılda dolmuştur. Züleyha ve Yusuf için ayrılık vakti gelmiştir.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

shares
Scroll Up