Esir Şehrin İnsanları Özeti – Kemal Tahir

  • 08 Nisan 2018
  • 3.747 kez görüntülendi.
Esir Şehrin İnsanları Özeti – Kemal Tahir

ROMAN: ESİR ŞEHRİN İNSANLARI (ESİR ŞEHİR ÜÇLEMESİ)

YAZAR: KEMAL TAHİR

TÜRÜ: Milli Mücadele romanı

ÖNEMİ: Ülkesinin sorunlarına duyarsız kalan bir aydının sonradan duyarlı hale gelmesini anlatan bir Milli Mücadele romanıdır.

KONUSU: Batı kültürü ile yetişen Kâmil Bey’in İstanbul’a gelerek fikirlerini değiştirmesi ve milli mücadeleyi desteklemesi anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Kâmil Bey: Abdülhamid döneminin paşalarından olan Selim Paşa’nın oğlu Kâmil Bey, romanın başkahramanıdır. Hayatının büyük bir bölümü Batı’da geçmiştir. Osmanlı toplumunu çok az tanır.

Nermin: Kâmil Bey’in eşidir. Zenginliğe önem verir, ülkesi ile ilgili bilgisi azdır. Nedime Hanım: Milli Mücadele’yi destekleyen gözü kara bir kadın kahramandır.

ÖZET:

1916 yılında Kamil Bey’in Ispanya’dan ülkeye dönmesi ile roman başlar. Bu tarihlerde Osmanlı toprakları işgal altındadır. Kâmil Bey Karadayı gazetesinde çalışmaya başlar. Milli Mücadele’ye gönül vermiş olan Nedime Hanım da bu gazetede çalışır. İstanbul’un Anadolu’daki milli mücadele ile bağlantısı bu gazetedir. Kâmil Bey gün geçtikçe Milli Mücadele ruhunu kavramaya başlar. İşgal kuvvetlerinin saldırı planını ele geçiren Nedime Hanım ve arkadaşları bu planı Anadolu’ya ulaştırmaya çalışırlar. Bu işi Kamil Bey üstlenir. Ancak içlerindeki ajanlar nedeniyle yakalanırlar. Paşa oğlu olması nedeniyle kendisine ceza verilmez. Ancak büyük mevkiler teklif edilmesine rağmen bile sorgusunda Nedime Hanım ve arkadaşlarını ele vermez.

 

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.