Eşekli Kütüphaneci Roman Özeti – Fakir Baykurt

  • 18 Nisan 2018
  • 1.972 kez görüntülendi.
Eşekli Kütüphaneci Roman Özeti – Fakir Baykurt

Roman: Eşekli Kütüphaneci

Yazarı: Fakir Baykurt

Konusu: Mustafa Güzelgöz adlı bir kütüphanecinin eşeğiyle köylere kitap taşıması ve karşısına çıkan engeller romanın konusunu oluşturur.

TÜRÜ: Biyografik Roman

ÖNEMİ: Gerçek bir halk kahramanının hayatını anlatması bakımından biyografik bir roman olmasıyla önemlidir.

ŞAHIS KADROSU:

Mustafa Güzelgöz: Romanın ana kahramanıdır. Gerçek hayattan alınmış bir şahıstır. 1921 doğumludur. Sıradan bir kitaplık görevlisiyken eşeğiyle köylere kitap taşımasıyla halk kahramanı olur.

ÖZET:

1921 doğumlu Mustafa Güzelgöz, Ürgüp’te sıradan bir kitaplık görevlisidir. Küçüklüğünden itibaren kitap okumaya âşık bir adamdır. Kendi kurduğu futbol takımına kitap okumayanları almayan Mustafa Güzelgöz, her köye bir kitaplık kurmaya çalışır. Ama elde olmayan imkânlar ve karşılaştığı zorluklar neticesinde bir eşeğin üstüne koyduğu 200 kitapla köylere kitap götürür. Kısa zamanda 36 köy dolaşan Mustafa Güzelgöz, “Eşekli Kütüphaneci” olarak adlandırılır. Tüm Türkiye ve dünya onu tanımaya başlar. Üniversitelerde kütüphanelerin temelini atan kişidir. Ancak çalışmaları bilinmeyen güçler tarafından kesilir. Mustafa Güzelgöz’e göre bu güçler yukarısıdır ve halkın aydınlanmasını istemezler. Zorunlu olarak emekli edilir ve yalnız yürüdüğü bu yola yalnız veda eder.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up