Emin Bülent Serdaroğlu Edebi Kişiliği, Hayatı, Eserleri

  • 28 Ocak 2018
  • 3.759 kez görüntülendi.
Emin Bülent Serdaroğlu Edebi Kişiliği, Hayatı, Eserleri

Emin Bülent Serdaroğlu (1886-1942)

Halep’te doğdu. Galatasaray Lisesi’nde okurken ilk şiirleri yayımlandı. Sporla ilgilendi. Ali Sami (Yen) ve Asım Beylerle Galatasaray spor kulübünü kurdu. Galatasaray futbol takımının ilk kaptanlığını yaptı. I. Dünya Savaşı’nda Suriye ve Çanakkale cephelerinde bulundu.

Edebî kişiliği

Galatasaray yıllarında Tevfik Fikret’ten ve Servet-i Fünun edebiyatından etkilenmiştir. Ancak Emin Bülent’in şiirlerinde sosyal temalar daha fazladır.

Fecr-i Âti döneminde, destani yönü ağır basan epik şiirler yazmıştır. Bunlar arasında “Dev Şarkısı”, “Bir Destan Gibi” sayılabilir. Balkan Harbi sırasında yazdığı “Kin” adlı şiiriyle hem Genç Kalemler’de yazan Ziya Gökalp, Ömer Seyfettin ve arkadaşlarının hem de Atatürk’ün takdirini kazanmıştır.

Şiirlerinde sanatlı bir söyleyişi tercih eden sanatçı, genelde bireysel, lirik, destani temaları işledi. Ölçü ve kafiye gibi biçimsel unsurlara fazla titizlik göstermedi. Sanatçının şiirleri sağlığında kitap hâline getirilmemiştir.


Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Milli Edebiyat Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Ayrıca Eser Özetleri Android Uygulamasını ücretsiz şekilde aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Mobil Uygulamamızı indirin


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up