Elveda Gülsarı Roman Özeti – Cengiz Aytmatov

  • 29 Nisan 2018
  • 6.833 kez görüntülendi.
Elveda Gülsarı Roman Özeti – Cengiz Aytmatov

ROMAN: ELVEDA GÜLSARI

YAZAR: CENGİZ AYTMATOV

ÖNEMİ: Kahramanı at olan nadir romanlardan olması ve Kırgızların yaşamındaki acıların buradaki karakterlerin hayatı etrafında anlatılması bakımından önemli bir romandır.

TÜRÜ: Sosyal Politik roman

KONUSU: Gülsarı adlı bir at ile ona bakan Tanabay’ın başından geçen acılar romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Gülsarı: Güzel bir cins attır. Asaletin ve özgürlüğün temsilcisidir. Kırgızların sembolü olarak romanda yer alır. Rejim nedeniyle çok acılar çekmiştir.

Tanabay: Gülsarı ile ilgilenen bakıcıdır. Atıyla güzel bir bağ kurmuştur ama Gül- sarı rejim tarafından elinden alınmıştır. Devletin politikaları altında acılar çekmiş bir karakterdir.

Elveda Gülsarı Roman Özeti

Tanabay rejime sıkı sıkıya bağlı bir karakterdir. Tanabay yaşlanmış olan yılkı atlara bakma görevini almıştır. Burada yılkıcı Turgay, Gülsarı adlı bir attan bahsetmiş ve Tanabay’dan onu iyileştirmesini istemiştir. Gülsarı adlı at özgürlüğün ve asaletin temsilcisidir. Tanabay Gülsarı’ya gözü gibi bakmaktadır. Ancak parti için Gülsarı onun elinden alınır. Gülsarı ise sürekli kaçmakta ve bozkıra gelmektedir. Bunun üzerine Gülsarı’ya ceza verilmiş ve iğdiş edilmiş, soyu kesilmiştir. Tanabay ise rejimle ters düşmüş ve parti rozeti elinden alınmıştır. Daha sonra rozeti tekrar geri verilmiştir. Tanabay ile Gülsarı roman sonunda tekrar bir araya gelirler. İkisi de acılar çekerek yaşlanmıştır. Tanabay, Gülsarı başta olmak üzere tüm sevdiklerini rejim nedeniyle kaybetmiştir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Edebiyatsever dedi ki:

    edebiyatçı melike hocanın ellerinden öperim. Çok faydalı olacak bu özet bana.

  2. Ayşe dedi ki:

    Bu güzel özet için teşekkürler. Çok işime yaradı gerçekten. Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up