Efsuncu Baba Roman Özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

  • 17 Temmuz 2021
  • 44 kez görüntülendi.

Efsuncu Baba Roman Özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Efsuncu Baba ilk olarak 1924 yılında yayımlanmıştır. On bölümden oluşan kısa roman Efsuncu Baba Özeti konusunu bu yazıda okuyabilirsiniz. Romanda bahsi geçen Binbirdirek meddah oyunlarının oynandığı ve ilk tiyatro eserlerinin sergilendiği mekanlardandır. Romanda hurafelere inanan kişilerin nasıl gülünç duruma düştükleri ve aklın yolunun önemine vurgu yapılmaktadır.

Türü:

Roman

Önemi:

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanlarındaki tipler mensubu oldukları sosyal tabakanın tipik özellikleri ile okuyucuya sunulur. Tıpkı diğer romanlarında olduğu gibi bu üslubu Efsuncu Baba Romanı için de söyleyebiliriz.

Şahıs Kadrosu

Agop, kitabın baş karakterlerinden biridir. Kurnaz bir Ermeni gencidir.

Krikor, kitabın diğer genç karakteridir. Ermeni gencidir.

Efsuncu Baba, büyü, sihir, tılsım, muska gibi işler ile uğraşan Ebulfazl Enveri Efendi.

Efsuncu Baba Özeti

Bu mini romanda, iki arkadaş ip sarma işi ile uğraşmaktadırlar. Çalıştıkları yer ise yerin altındadır. Bir gün bunların çalıştıkları mağaraya Ebulfazl Enveri Efendi girer. Adam öylesine garip bir görünüme sahiptir ki Agop ve Kirkor’un dikkatini çeker. Enveri garip bir şekilde mağaranın içerisinde adımlar atarken duvarlara doğru bir şeyler mırıldanır. Mağarada çalışan iki adamın dikkatini çeken bu olay, sohbete durmalarına sebep olur. Enveri’nin, iki kafadarın kendisine yardımcı olması için gönderilen melek olduğuna iddia eder. Daha doğrusu ise Enveri durumu böyle lanse etmektedir.

Enveri, iki arkadaşa bu mağarada büyük bir hazine olduğu bilgisini verir. Bu durumu ve duvardaki resimleri öyle yorumlar ki iki arkadaş, onun gerçekten melek olduğuna inanırlar. Enveri aslında simya meraklılarından birisi olan Nasrullah Efendi’nin oğludur. Nasrullah Efendi, altın bileşimi ile, efsanevi şimşirik taşını bulmaya çok çabalamıştır. Ne yaparsa yapsın bu bileşimin sırrına ulaşamamıştır. Ölünce de bu sırrı konuşlandırdığı kütüphanesini oğlu Enveri’ye miras bırakmıştır. Enveri, çocukluğundan beri babasından bu tür şeyleri görmüştür. Babasının ölümünden sonra da efsunun devam ettiğine inanmış ve bunu böyle bilmiştir. Babasının devasa kütüphanesinde yaptığı araştırmalar sonucunda elinde İstanbul’daki bütün defineleri gösteren bir kitap ulaşır.

Hazine Edirnekapısı ile Topkapı arasında gömülüdür. Anahtarı ise Binbirdirekte yer alırmış. Lahur ve Mahur’u evinde barındırmaya başlar. Bu ikili tılsımı ararken Enveri’nin kızına talip çıkar. Enveri ise uğursuz günlere denk geldiği için kızının talibini reddeder. Bütün zihnini sadece hazineyi bulmaya adar. Lahur ve Mahur meleklerini yanına alarak kuyunun aşağısına giderler. Mahur kuyunun dibine zorla ikna edilerek iner. Kuyunun başında ise Enveri, dua etmeye başlar. Dua etmeye başladıktan sonra Mahur’dan ses kesilir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?