Efsun Özeti – Selahattin Demirtaş

  • 05 Aralık 2021
  • 200 kez görüntülendi.

İçindekiler

Efsun Özeti

Efsun Özeti Selahattin Demirtaş tarafından yazılan ve 2021 tarihinde yayınlanan romandır. Eser konusu itibariyle insanlarda yer alan sevinç, sadakat, öfke, cesaret ve ihanet gibi çeşitli duygu ve tutumların nedenini irdeler. Farklı toplumsal etkilerden kaynaklı olan ve insan davranışlarının altındaki nedenleri sorgulayan bir yapı sunar.

Romanda üç farklı kuşağın yaşadıkları ve hayat hikayelerinin karşılaştırmalı sunumu görülür. Mizahi anlatım tarzıyla desteklenen ve aşk hikayesini de yer veren yazar gerçekler, yaşanamayan hayatlar ve yarım kalan aşklar arasında bir çerçeve çizer. Efsun eseri özeti itibariyle merak konusu olmaktadır. Yazımızın devamından eserde yer verilen karakterler başta olmak üzere özetine ve diğer ayrıntılarına değineceğiz.

Efsun Özeti – Selahattin Demirtaş

Efsun Özeti

Efsun Özet

Eserdeki karakterlerden birisi olan Kenan Kaya eski dönemde yaşayamadığı aşkını bu sefer ‘sevda imalatçılığı’ tanımıyla adlandır arak yaşamak ister. Bir nevi durumda senaristliği üstlenen Kenan Kaya projede aşk romanı için oğlu Caner’i seçer.

Kenan’ın babası olan bakır Ağa nüfuslu ve zengin bir adamdır. Annesi Sinem ise kimsesiz ve yoksul bir kadındır. Bakıra kendi yetersizliklerini örtbas etmek için eşi ve oğlundan sevgiyi esirgeyen bir adamdır. Psikolojik ve fiziksel şiddet uygular.

Oğul ve anne sevgi eksiğini çiftlik kahyası olan Feyzi Efendi’de tamamlar. Feyzi Efendi Sinem ile kadın bir dost olur. Kenan’ın annesinin ölümü için intihar süsü meydana getiren babası bakır ağanın da sonu Sinem gibi olur. Kenan babasının tek varisi olarak servetin sahibi olur.

Üniversite okuduğu sırada tanıştığı Mercan’sa hayatının aşkıdır. Evlilik hazırlığı yapıldığı sırada Kenan’ın bir başkasıyla ilişkisi ortaya çıkar ve bebek haberi ile ayrılırlar. Kenan hem mercanı kaybetmiş olur hem de erken doğum yapan sevgilisini ve bebeğini de kaybeder.

İlginizi Çekebilir – Vurun Kahpeye Kitap Özeti

Mercan ayrılıkların ardından Lübnanlı bir gazeteci ile evlenir ve Beyrut’a taşınır. Efsun isminde bir kızı olur. Kocasının ölümünün ardından Çanakkale’ye yerleşen Mercan’ın kızı Efsun da babası gibi gazetecidir. Kenan’ın oğlu Caner doğumda öldüğü zannedilen ancak bir başkası tarafından büyüdük okutulan bir çocuktur. Yıllar sonra Fevzi Kahya dan edindiği tüm bilgilerle Kenan Kaya Mercan ile yaşayamadığı aşkını Caner ve Efsun’un yaşamasını ister.

Proje içerisinde iki genç farklı olan ancak aynı içeriğe sahip işlere alınır. Birbirinden habersiz şekilde diğerinin yaşadığı yerleri gezerler. Bir süre sonra bu durumu fark ederler. Ancak durum Kenan Kaya’nın hayalini kurduğu gibi sonlanmaz. Eserin sonunda Caner babasının ne yapmayı amaçladığını ve kendi hikayesini öğrenir. İlk etapta ona kızar ancak daha sonra anlayışla karşılar. Süreç Kenan’ın hayalinde kurduğu aşk romanı gibi işlemese de; Caner ve Efsun kendi hikayelerini yazmaya başlarlar.

Efsun Karakterleri

Efsun karakterleri itibariyle de merak edilen eserlerden birisidir. Bu isimlerden birisi olan Kenan Kaya babası tarafından cezalandırılan ve yokluk çeken sevgi görmemiş birisidir. Bakır Ağa Kenan’ın sadece kağıt üzerindeki babası olarak tanıtılır. Zengin ve gaddar bir insandır. Sinem Kenan’ın annesi ve kimsesiz bir kadındır. Feyzi Efendi ise Bakır Ağa’nın Edremit’te bulunan çiftliğinde kahya olarak çalışır. Sinem’i ilk gördüğü zaman ona aşık olan ve Kenan’ın gerçek babası olan kişidir.

Mercan Kenan’ın ilk aşkı ve Efsun’un annesidir. Sanatçı ruha sahip naif bir kadındır. Kibar ise Caner’in öz annesi olmayan ancak onu öz annesi gibi büyüten kişidir. Efsun ise Mercan’ın kızıdır ve öldürülen babasının durumunu araştırmak için gazeteci olmaya karar verir. Caner Turizm ve Otelcilik bölümünde okuyan Kenan Kaya’nın oğludur.

Sonuç

2020 senesinde yazılmaya başlanan Efsun eseri asistanlığı eşi ve kızları tarafından yapılır. Hikayede adı geçen yerler yazarın hayatı boyunca hiç gitmediği yerlerdir. Yazar İstanbul’daki bazı mahalleler başta olmak üzere Beyrut, Gümüşhane, Edremit ve Çanakkale’yi görmemiştir. Kızlarının internet üzerinden yaptığı araştırma sonucu hazırlanan raporlarda bilgi alınarak hazırlanır ve roman haline gelir.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?