Efruz Bey Roman Özeti – Ömer Seyfettin

  • 20 Aralık 2017
  • 15.949 kez görüntülendi.
Efruz Bey Roman Özeti – Ömer Seyfettin

Efruz Bey Roman Özeti

Efruz Bey, Ömer Seyfettin tarafından yazılmış bir romandır. Yazarın kendi değimiyle fantastik bir romandır bu. Bu kitabın özetine ulaşmaya çalışan kullanıcılar daha önceden Google’den aşağıdaki aramaları yaptılar. Siz de muhtemelen bu aramalardan biriyle bu sitemize ulaşmışsınızdır.
Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar: Efruz Bey soruları, pdf, kitabı,  hikayesi.


ROMAN: Efruz Bey

YAZAR: Ömer Seyfettin

TÜRÜ: Fantezi roman (yazarın kendi deyimiyle)

 ÖNEMİ: 1908 yılından I. Dünya Savaşı sonlarına kadar uzanan bir devrin romanı görülmesi açısından önemli bir eserdir.

KONUSU: Beş bölümden oluşan eserde çeşitli anlayışların temsilcileri olan kişiler, adları değiştirilerek romanda Efruz Bey şahsında hayat bulmuştur.

ŞAHIS KADROSU:

Efruz Bey: Kılıktan kılığa bürünen, her dönemin adamı olan, liyakatsiz bir şahıstır. işine göre hareket edip de kendisini farklı göstermeye çalışan şarlatanların tipidir. Birçok çalışmaya katılan roman kahramanı hepsinden bir şekilde ayrılır ve şöhret olmanın farklı yollarını arar.

ÖZET:

Kahramanımız Efruz, olduğundan farklı görünme çabası içerisinde olan bir kişiliktir. Şan şöhret düşkünü ve dönek bir şahsiyettir. Kendini, hürriyet kahramanı ilan etmiştir. Meşrutiyetçilerin ortaya çıkmasıyla gerçek anlaşılır ve kahramanımızın sahteliği anlaşılır. Bu süreçten sonra asillik arayışına giren roman kahramanımız, kendisine Prens Efruz Dö Kızıl adını koyar. Kahramanımız kendi şahsında yozlaşmayı, yabancı hayranlığını, alafranga yaşayışa düşkünlüğü toplar. Bu konuda da foyası ortaya çıkan roman kahramanı, daha sonra “milliyetperverlik” açısından şöhreti yakalamaya çalışır. Bilgi Bucağı’nda milliyetçilik ile ilgili konferanslar verir. Hiç kitap okumamasına rağmen bilgiç bir edayla konferanslarını verir. Türkçe hakkında düşüncelerini açıklar. Milliyetçilikten eğitime sıçrayan Roman kahramanımız, bir ara da pedagog unvanı ile çalışmalar yapar. Romanın sonunda yazarın ağzından Efruz Bey’e yazılan mektupta, yine kendisinin ne kadar liyakatsiz olduğunu anlatılır.


Diğer Ömer Seyfettin Eser Özetlerini okumak için ilgili kategoriye tıklayınız. Ayrıca diğer eser özetlerimizi cep telefonunuzdan okumak için mobil uygulamamızı playstore’den indirebilir ve hızlıca eser özetlerimizi takip edebilirsiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up