Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri Özeti – İhsan Oktay Anar

  • 29 Nisan 2018
  • 591 kez görüntülendi.
Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri Özeti – İhsan Oktay Anar

ROMAN: Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri  (Efrasiyabın Hikayeleri)

YAZAR: İhsan Oktay Anar

TÜRÜ: Tarihi-Felsefik-Postmodem roman

ÖNEMİ: iki insanın birbirlerine karşılıklı hikâyeler anlatmasından oluşan bu eser, yazarın tüm eserleri arasında en çok hikâyeyi ve kurguyu barındırması açısından önemlidir.

KONUSU: Ölüm ve Cezzar Dede’nin birbirilerine anlattığı hikâyeler eserin konusunu oluşturmaktadır. Korku, din, aşk ve çocuk bu hikâyelerin konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Ölüm: Eserde kişileştirilmiş şekliyle okuyucunun karşısına çıkartılmıştır. Hayatın sonlanması olan Ölüm; kara cüppe giymiş cüsseli, boylu posludur. işine sadıktır. Yanında vadesi dolanların yazılı olduğu kara kaplı bir defter taşımaktadır.

Cezzar Dede: Torunlarına masal anlatmayı seven yetmişlik bir ihtiyardır. Ölüm ile oyun oynar ve ölümden bir süreliğine kurtulur. Eserde onun anlattığı hikâyeler okuyucuya sunulur.

Apturrahman: Külhanbeyi bir şahıstır. Ölüm ile oyun oynar ve kaybeder. Her şeyiyle ayrıntısına kadar anlatılmış bir şahıstır.

Uzun İhsan: Diğer romanlarda da yer alan Uzun İhsan, bu romanda ölüm den kaçan şahıs olarak verilmiştir.

ÖZET:

ölüm Apturrahman adlı bir külhanbeyinin canını almaya geldiğinde Apturrahman Ölüm’e bir oyun oynama teklifinde bulunur. Oyunu kazanırsa canına yüz sene eklenecektir. Kaybederse hem kendisi hem arkadaşı ölecektir. Apturrahman en yakın arkadaşı ile Ölüm ise Apturrahman’dan sonra canını alacağı Cezzar Dede ile eş olur. Oyunu Apturrahman kaybeder. Ölüm, Apturrrahman ve kan kardeşinin canını alır. Ölüm, oyun oynamaktan hoşlanır ve Cezzar Dede’ye oyun teklifinde bulunur. Birbirlerine hikâye anlatacaklardır. Anlattığı her hikâye için bir saat yaşam kazanacaktır. Bu şekilde iç içe hikâyeler anlatılmaya başlanır. Cezzar Dede ölümden bir süreliğine kurtulur ve torunlarıyla uzun bir süre daha mutlu vakit geçirir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up