Edebi Sanatlar Nelerdir?

  • 23 Mayıs 2021
  • 178 kez görüntülendi.

Edebi Sanatlar Nelerdir?

Edebi sanatlar nedir buna yönelik detaylı bilgi sizlere sunulmaktadır. Ayrıca, yazımzda başlıca edebi sanat türlerine de göz atabilirsiniz.  Edebi sanatlar söz sanatları olarak edebiyatta yer alan anlatım biçimlerini kapsar. Edebi sanatlar aynı zamanda yazarın yazar kimliğini oluşturur ve tarzını da belirler. Bir yazar kullandığı edebi sanata- sanatlara uygunluk yönüyle edebi eserler üretir.

Edebi Sanatın Önemi Nedir?

Edebi sanat uygulamaları ince düşünce ürünüdür ve okuyucuya olayları, çevreyi daha önce hiç bakmadığı bir pencereden görme olanağı tanır. Görsel, işitsel kaynaklar arasında hiçbiri edebiyat kadar derinlere inemez. Şöyle ki başarılı bir filmde senaryo beraberinde çekim teknikleri, film renkleri ve yönetmenlik önemlidir. Ancak filmin çekimleri ve sanatsal karelerinin sunumları ne kadar başarılı olursa olsun bu ancak film eleştirmenleri tarafından yani daha az bir kitle tarafından dikkat edilecek unsurlar dizisi oluşturur. Sıradan bir film izleyicisi bir film eleştirmeni kadar filmin çekim teknikleri gibi özelliklere dikkat edemez ya da bunu izlerken yakalayamaz. Ancak bir kitap herkese ulaşmaya başarır. Bu yönüyle de kitaplar içerdiği edebi sanat çeşitleri ile okuyucunun daha yaratıcı bir dünya ile tanışmasını sağlar.

Başlıca Edebi Sanatlar Nelerdir?

Geçmişten günümüze uygulanan edebiyat sanatı çeşitleri mecaza, söze ve anlama dayalı grupların içerisinde yer alır. Edebi sanat akımlarını daha yakından tanıyabilmek için yazarların hangi edebi sanat akımlarını eserlerinde daha sık kullandığını bilmek kitap seçimi konusunda belirleyici bir rol oynar.

Bazı okuyucular betimleme okumaktan hoşlanırken bazı okuyucular mecaz anlatıma dayalı eserleri okumayı sever. Kitap ve yazar seçimi için öncelikle edebi eserlerin güzelce kavranması gerekmektedir. Bu sayede okuyucular kendi sevebileceği kitapları çok kolay bulabilirler.

Başlıca edebi sanat türleri Türk edebiyatında Tanzimat döneminde ortaya çıkmaya başlamıştır. Batı etkisiyle yazılan kitapların artmasıyla edebi sanat hareketleri de çoğalmaya başlamıştır.

Edebi ederlerde mecaza dayalı sanat çok önemlidir ve günümüzde etkisi sürmeye devam etmektedir.

Mecaza Dayalı Edebi Sanatlar

  • Benzetme sanatı

Teşbih sanatı olarak bilinen benzetme sanatında nitelik bakımından güçsüz olanın güçlü olana benzetildiğini görürüz.

O, tilki gibi kurnaz birisidir.

  • Kinaye sanatı

Hem gerçek hem de mecaz anlamda anlaşılabilecek bir kelimenin kullanılmasıdır.

Oldukça eli sıkı birine benziyordu.

  • Teşhis sanatı

İnsana özgü özelliklerin insan dışı bir varlığa aktarılmasıdır.

Aheste çek kürekleri mehtap uyanmasın.

  • Konuşturma sanatı

İnsan dışındaki canlıları ve cansız varlıkların konuşturulmasıdır.

Yine gelirim, dedi, uzaklaşan gemi.

  • İstiare sanatı

Benzetilen varlığın eserde geçmediği onun yerine başka geçici bir ismin kullandığı sanattır.

Kande olsan ey peri gönlüm senin yanındadır. (Burada sevgili periye benzetilir fakat sevgili kelimesi kullanılmaz.)

  • Mecaz sanatı

Olarak bilinen yazma sanatıdır. Anlama dayalı sanatlar tevriye ve istihdam gibi türleri içerir ve günümüz edebiyatından çok eski Türk edebiyatında etkileri görülür. Söze dayalı edebi sanatlar da eserlere ahenk oluşturacak şiirsel yapı kazandırır.

 

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?