Dürdane Hanım Kitabının Özeti ve Önemi

 • 07 Ocak 2022
 • 26 kez görüntülendi.

Dürdane Hanım Kitabının Özeti ve Önemi

Ahmet Mithat Efendi tarafından kaleme alınmış olan Dürdane Hanım romanı, Osmanlı’da Tanzimat devrinin en önemli eserlerinden biri olarak sayılmaktadır. Tema bakımından aşk ve adalet gibi konular işlenmektedir.  Aksiyon dolu bir yapısı olan eser oldukça sürükleyici bir yapıdadır.

Kitabın müellifi incelendiğinde çok sayıda roman kaleme aldığı görünmektedir. Bunlar oldukça fazla olsa da bazıları şu şekildedir;

 1. Hasan Mellah Yahud Sır İçinde Esrar
 2. Dünyaya İkinci Geliş Yahud İstanbul’da Neler Olmuş
 3. Hüseyin Fellah
 4. Karı-Koca Masalı
 5. Paris’te Bir Türk
 6. Süleyman Musuli
 7. Amiral Bing
 8. Volter Yirmi Yaşında
 9. Bir Acibe-i Saydiyye
 10. Eski Mektublar
 11. Altın Aşıkları
 12. Jön Türkler

Bunun yanı sıra öyküler, tiyatro ve piyes tarzı oyunları, dil kitapları, tarih kitapları, makaleleri ve ruhbilim üzerine yazıları da bulunmaktadır.

Dürdane Hanım Karakterleri Kimlerdir?

Dürdaha Hanım karakterleri analiz edildiğinde geniş bir yapısı olduğu görülmektedir. Ancak bunlardan temel olanları şu şekilde verilebilir;

 1. Dürdane: 18-19 yaşlarında genç bir kadın olan Dürdane Hanım, küçük yaşta iken annesini kaybetmiştir. Adı Gülbeyaz olan dadısını onun yerine koymuş, her şeyi anlatmıştır. Babası ile yalıda kalmakta olup, aşık olduğu Mergup Bey’den hamile kalır. Böylece intikam almak ister.
 2. Mergup Bey: Dürdane’nin sevgilisi olup yalı çapkını bir adamdır. Dürdane ondan hamile kalsa da onunla evlenmek istemez ve bahaneler üretir. Ona karnındaki bebeği öldürmesi için teklif sunar.
 3. Ulviye Hanım: Romanın ana kahramanlarından biri olan Ulviye Hanım, Mısırdan gelerek annesi ile yalıda hizmetlileri ile beraber oturmaktadır. Orta yaşlı olup duldur ve Dürdane ile komşudur. Ona yardım de etmektedir.
 4. Ulviye’nin Annesi: Yaşlı bir kadın olan karakter kendi halindedir. Romanın ilerleyen sayfalarında Dürdane’nin çocuğuna gönüllü dadılık yapar.
 5. Acem Ali Bey: Ulviye Hanım’ın kılığına girerek, Galata’da dolaşır. Aslında Ulviye Hanım’ın kendisidir.
 6. Çerkez Sohbet Bey: Acem Ali Bey ile kavga edip sornasında dost olmuştur. Kendisi onun kadın olduğunu anlasa da bunu belli etmemiştir. Sonrasında onunla evlenir.
 7. Halviye Bey: Dürdane’nin babası olup eşini kaybettiği için hizmetçi ile evlenir.

Bunlara ek olarak Gülbeyaz Dadı ise Dürdane’nin anne yerine koyduğu bir kişidir. Dolayısıyla her şeyi anlatmaktadır.

İlginizi Çekebilir – Mecburiyet Özeti

Dürdane Hanım Konusu Nedir?

Dürdane Hanım konusu incelendiğinde 29 yaşlarında olan Ulviye Hanımın Mısırdan İstanbul’a gelip, uşakları, hizmetlileri ve yaşlı annesiyle yaşamaya başlamıştır. Yan komşusu Dürdane olup aralarında tanışıklık bulunmamaktadır.

Ancak onun hayatını merak ederek, bir gün tanınmamak için erkek kılığına girer. Ardından da Dürdane’nin bahçesine girer. Burada onu ve sevgilisi Mergup Bey’i görür. Ancak Mergup Bey yarı çıplak haldedir.

Bu sırada Ulviye babasının da dostu olan İngiliz bir doktordan, telefonun icat edildiğini ve başkentte de satılmaya başlandığını öğrenir. Ardından bunlardan bir tane alarak, gizlice odasına yerleştirir ve hat çeker.

Böylece kulaklığı koyarak, her şeyi duymaya başlar. Dürdane’nin hamile olduğunu, doğuma az kaldığını ancak Mergup’un evlenmeyi ve bebeği istemediğini öğrenir. Ardından tekrar kadın kılığına girerek Dürdane ile tanışır. Bundan sonra Mergup Bey’den intikam almak isteyen Dürdane’ye yardım etmeyi arzular.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?