Duhter-i Hindu Tiyatro Özeti | Abdülhak Hamit Tarhan

  • 27 Mart 2019
  • 650 kez görüntülendi.

Duhter-i Hindu Tiyatro Özeti | Abdülhak Hamit Tarhan

Yazarımız , Hindistan’a gitmeden bu eseri 1875’te  kaleme aldığı için çok dikkat çekmiştir. İngiliz sömürgeciliğinin gerçek yüzünü ortaya koyması ve sömürenle sömürülen , zalimle mazlum arasındaki çatışma ilişkisini ele alır. Aslında tiyatro eseridir fakat oyun olarak sergilenmesi çok zordur. Normal bir kitap gibi yazılmıştır. Eserin adı olan Duhter-i Hindu aslında Hintli Kız demektir yani baş kahraman Sürücey’dir.

 TÜRÜ : Tiyatro

YAZAR : Abdülhak Hamit Tarhan

ÖNEMİ: Abdülhak Hamit Tarhan’ın nazım ve nesir olarak karışık yazdığı tiyatro eseridir. Abdülhak Hamit Tarhan’ın şöhretini kazanmasını sağlayan ilk eser olan Duhter-i Hindu mensur bir tiyatro oyunudur. Yazar eseri  Hindistan’a gitmeden önce okuduğu bilgiler neticesinde yazmıştır.

KONUSU: Eserde bir İngiliz tarafından tecavüz edilen Hintli bir kız olan Sürücey’in hayatı ve onu yarı yolda bırakıp kandıran aşkı Tomson anlatılır. Bu olaydan sonra yaşlı bir adamla evlenen kadın, kocası öldükten sonra Brahmanlık törelerine göre kocasının bedeni ile birlikte yakılacaktır. Olayların müsebbibi olan İngiliz ise vali olmuştur ve suçunu örtmek için buna rıza gösterir. Ancak gerçekler su yüzüne çıkar.

ŞAHIS KADROSU:

Sürücey : Eserde ki masum kızdır. Sevgilisi Tomson tarafından yarı yolda bırakılıp , onun yüzünden yaşlı bir adamla evlendirilmek zorunda kalır.

Binbaşı Tomson : İngiliz subayı Binbaşı Tomson , Hindistan Valisi Bortel’in karısı Elizabet’i görene kadar , Sürücey ile aşk yaşarlar. Sürücey’i unutup ondan vazgeçer ve tamamen Elizabet’i sevmeye yönelir. Tomson zalim karakterli biridir. Bortel ölünce onun yerine geçer.

Bortel : Hindistan Valisi Bortel , halka zulüm eden , herkesin hakkını yiyen  kötü bir yöneticidir. Karısı dahil kimse tarafından sevilmez , bu yüzden karısı tarafından öldürülür ve yerine Tomson geçer.

Elizabet: Hindistan Valisi Bortel’in karısıdır. Bortel ile evliyken Tomson ile sevgili olur. Bunu bilen insanlar Bortel’i de sevmedikleri için ; Elizabet ile konuşup onu öldürmesi için ikna ederler. Elizabet kocası Bortel’i öldürür.

Duhter-i Hindu Tiyatro Özeti

Hintli kız Sürücey ile Tomson birbirlerine aşıktır. İngiliz Subayı Binbaşı Tomson ; Hindistan Valisi Bortel’in karısı Elizabet’i görünce ona aşık olur . Sürücey ile olan ilişkisini aklına dahi getirmez ve Sürücey’i öylece ortada bırakır. Bortel halka zulüm eden , zalim bir karakterdir. Bu yüzden halk ve etrafındakiler tarafından sevilmez. Elizabet ve Tomson ilişkisini bilen insanlarda bunu fırsat bilip Bortel’i öldürmek isterler. Bu öldürme görevi ise karısı Elizabet’e düşer. Elizabet sevgilisi Tomson’dan da güç alarak kocası Bortel’i öldürür.

Halk Bortel’in öldüğüne çok sevinir. Hindistan Valiliği mevki ise Binbaşı Tomson’a kalır. Tomson , Elizabet ile bu aşkını yaşarken , Sürücey ise yaşlı bir adamla evlendirilir.  Sürücey’in yaşlı kocası ölür ve Brahmanlık törelerine göre kocasının bedeni ile birlikte yakılacaktır. Tomson vali olduğu için bu kararı engelleyebilir fakat Sürücey’den kurtulmak istediği için hiç bir şey yapmaz bu duruma göz yumar. Sürücey ile Tomson aşkını bilenler ise bu duruma karşı çıkar ve Tomson’un da onunla yakılmasını isterler. Tomson o zaman halka söz verir adaletli ve eşit davranacağını söyler, geri adım atar ve Sürücey ile kendini ölümden kurtarır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?