Dudaktan Kalbe Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

 • 06 Ocak 2018
 • 4.984 kez görüntülendi.
Dudaktan Kalbe Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Dudaktan Kalbe Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Dudaktan Kalbe roman özetini hazırlamış bulunuyoruz. Filme de uyarlanmış olan ve dizileri çekilmiş olan Dudaktan Kalbe romanı insanımızın belleğinde oldukça etkileyici bir yer edinmiştir. Reşat Nuri Güntekin‘in ölümsüz eserlerinden biri olan Dudaktan Kalbe romanı günlük tarzında yazılmış güzel bir eserdir. “Günlük” tekniği kullanılarak yazılmış bir aşk romanı olmasıyla önemli bir eser kabul edilir. Karşılık beklemeden yaşanan gerçek bir aşkın öyküsü anlatılmış, Kenan ve Lamia’nın sonu olmayan ilişkisi konu olarak seçilmiştir.

ROMAN: DUDAKTAN KALBE

YAZAR : REŞAT NURİ GÜNTEKİN

ÖNEMİ: “Günlük” tekniği kullanılarak yazılmış bir aşk romanı olmasıyla önemli bir eser kabul edilir.

KONUSU: Karşılık beklemeden yaşanan gerçek bir aşkın öyküsü anlatılmış, Kenan ve Lamia’nın sonu olmayan ilişkisi konu olarak seçilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Hüseyin Kenan: Romanın başkahramanıdır ve duygusal, içli bir gençtir. Keman çalan Kenan, müzikle yakından ilgilidir ve Lamia ile sonu hüsranla biten bir ilişki yaşamıştır.

Lamia: Kenan’dan hamile kalan ve onunla aşk yaşayan bir kadındır. Kenan’ın aşkına sadık kalır ve çocuğunu büyütür.

DUDAKTAN KALBE ÖZETİ:

Hüseyin Kenan çocukluğu zorlukla geçmiş bir şahıstır. Ailesinin başından olaylar geçer. Hüseyin Kenan annesi ile dayıları Saib Bey’in çiftliğinde kalırlar. Mühendis okulunda okuyan Kenan, keman çalmaktadır ve para kazanmak için de keman dersleri verir. Annesinin dükkânını satarak Avrupa’ya keman eğitimine giden Hüseyin Kenan, ülkeye iyi bir keman virtüözü olarak dönmüştür. Dönüşünde evli Nimet Hanımla ilişki yaşar. Ayrıca yanlarına takılan Lamia’ya da ilgi duyar. Onunla ilişki kuran Lamia hamiledir. Kenan ona evlenme teklif eder. Ancak Lamia kendisine acıdığını düşündüğü için bunu kabul etmez. Lamia lekeli bir kız olduğu düşünüldüğü için etrafındaki erkekler tarafından rahat bırakılmaz. Kendisine saldıran Rasih’i öldüren Lamia ceza almaz. Binbaşı Kemal Bey ile evlenir ama yanlış anlamalar neticesinde kocası kendisini boşar. Kenan Bey ise mutlu değildir. Müzik yaşamında da istediklerini elde edemez. İstanbul’da Vedat ile karşılaşan Kenan, Lamia hakkında bilgiler alır. Lamia ile buluşmak isteyen ve ona sevdiğini söyleyen Kenan, karşılık göremez ve bir gazete haberiyle kendisinin Seydişehir’de öldüğü duyurulur.


EserÖzetleri.com sitemizin mobil uygulamasını indirerek eser özetlerimizi cep telefonlarınızdan ücretsiz olarak okuyabilirsiniz. İndirmek için tıklayın lütfen.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Burcu dedi ki:

  Harika bir roman özeti olmuş. Sınavlarda çok ama çok fayda olacaktır. Teşekkürler.

  1. ahmet dedi ki:

   Faydalı olduysa ne mutlu bize.

 2. Helin Ciwan dedi ki:

  Çok işime yarayan biz özet çalışması olmuş. Her gün bir bildirim gelmesi de ayrı bir güzellik ayrıca.

 3. Celal Aydın dedi ki:

  Bu güzel eser özetini bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Harika bir siteniz var.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up