Drina’da Son Gün Özeti – Faik Baysal

  • 30 Nisan 2018
  • 686 kez görüntülendi.
Drina’da Son Gün Özeti – Faik Baysal

ROMAN: Drina’da Son Gün

YAZAR: Faik Baysal

TÜRÜ: Sosyal-Siyasal roman

ÖNEMİ: Belgesel niteliğinde bir savaş romanı olan eserin en önemli özelliği ilk kez bir Türk yazarın, yurt dışında yaşanmış olayları evrensel bir düzeyde anlatmasıdır.

KONUSU: Yugoslavya’da geçen romanda bir Türk ailesinin iç savaştaki mücadeleleri ve Türkiye’ye göç etmeleri anlatılmıştır. II. Dünya Savaşı’nda zulüm gören Türklerin yaşamlarından kesitlere yer verilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Rıza Selmanoviç: Drina’da yaşayan köklü bir Türk ailesine mensup olan baş Selmanoviç, çevresi tarafından itibar gören saygın bir kişidir.

Mehdi Azamoviç: Hukukçu olmasına rağmen toprak sevgisinden dolayı çiftçilik yapan cesur bir insandır.

Mordaç: Almanlar ve Türklerden nefret eden, ahlaksız eylemlere imza atan bir şahıstır.

Alfons Karr: Zalim bir Alman komutandır.

ÖZET:

Çeotina Suyu boyunca yolcu taşıyan bir otobüs, Alman askerler tarafından durdurulur. Otobüste Hırvat, Türk, Sırp her milletten insan vardır. Askerler görüntüsünden şüphelendikleri Popoviç adlı sakallı bir adamı götürürler. Otobüsteki- ler ise kendi aralarında milliyet tartışmasına tutuşurlar. Bu yolculukta otobüsü haydutlar da soyar. Otobüs içinde Rıza Selmonoviç’in yardımcısı Mehdi Azamoviç de vardır. Rıza Selmanoviç ise Almanlar tarafından aranan bir Türk’tür. Çok kişiye destek olan Rıza Selmonoviç, etrafında yaşanan birçok olaya anlam verememektedir. Türklere yapılan işkenceler ve zulümler sonucunda eli silah tutan Türklerle birlikte Balkanlarda savaşmaya karar verir. Mehdi Azamoviç ile beraber masum bir Türk kadını, Almanlar tarafından kurşuna dizilir. Türkler mücadele için “Türk Divisia” adlı bir örgüt kurarlar. Savaş Balkanlar’da birçok ülkeye sıçramıştır ve Hitler’in galip gelemeyeceği de anlaşılmış

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up