Drama Nedir? Drama Özellikleri

 • 11 Mayıs 2021
 • 50 kez görüntülendi.

Drama Nedir? Drama Özellikleri

Drama ile ilgili detaylı bilgileri bu yazımızda inceleyebilirsiniz. Ayrıca Drama Özelliklerine yönelik belirtilen önemli açıklamalara göz atabilirsiniz. Drama nedir? Temel olarak drama kurgusal bir esere dayanır. İçerisinde kendisine özgü çok sayıda kavram vardır. Bunlardan bazıları şöyle verilebilir;

 1. Etkileşim
 2. İletişim
 3. Doğaçlama
 4. Rol oynama
 5. Drama
 6. Dramatizasyon
 7. Dramatik oyun
 8. Yaratıcılık

Bunların hepsi farklı anlamlara gelir. Ancak gerek drama oyuncuları gerekse oynamak isteyenler tarafından dikkat edilmelidir. Antik Yunan’a kadar köklü bir geçmişi olup, “eylemek, icra emek” kelimesinden türetilmiştir.

Drama Türleri Nelerdir?

Yaratıcı drama da dâhil olmak üzere günümüzde çok sayıda drama türü vardır. Bunlar,

 1. Psikodrama,
 2. Eğitici drama,
 3. Yaratıcı drama,

Şeklindedir. Psikodrama Jakop Levy Monero tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu türde insanlar arası ilişkiler, kişilik, duygu problemleri keşfedilir. Eğitimde drama nedir, aynı zamanda pedagojik drama olarak da isimlendirilir. Birçok konuda kullanılmakla beraber, iki drama türünü de içerisinde barındırır.  

Yaratıcı drama ise çocuklarda bu niteliği geliştirme üzerine odaklanır. Temelinde oyun oynayarak, onların hayal gücünü geliştirme gayesi yatar. Günümüzde bilindiği üzere küçükler de kendi düşüncelerine, duygularına sahiptir. Hayatlarında ise büyüklerini, anne babalarını kendilerine örnek edinirler.

Burada oyun da ön plana çıkar. Oynadıkları oyunlar yardımıyla çok sayıda şeyi öğrenerek, kendilerini geliştirir.

Yaratıcılık Dönemleri Nelerdir?

Yaratıcılık aşamaları dört adımda incelenmektedir. Bunlar;

 • Hazırlık dönemi
 • Kuluçka dönemi
 • Aydınlanma dönemi
 • Gerçekleşme dönemi

Drama’nın Yararları Nelerdir?

Drama kişilerde empatinin gelişmesini sağlar. Zihinsel kapasiteye de etki ederek, gelişim sürecine katkı gösterir. Özgüven gelişmesinde de önemli bir yere sahip olmasıyla çocuklar için büyük bir önemi vardır.

Drama, günümüzde özellikle eğitim ve öğretim de yeni kullanılmaya başlayan bir yöntemdir. Ezbere dayalı eğitim yerine çocuğu geliştiren ve akıl yürütme konusunda ilerlemesini sağlayan başlı başına bir eğitim alanıdır. Drama ile oyun her zaman beraber düşünülmelidir. Dramanın yararlarına bakıldığında bunlardan biriside kişiler arasındaki direkt olarak bir iletişim ve etkileşim sağlamasıdır. Bir yaşantıyı, oyunu ya da olayı tiyatro tekniklerinden faydalanarak canlandırmak anlamına gelir.

Drama Kelimesinin Kökeni

Drama kelimesinin bir Türkçe karşılığı yoktur. Sözcük olarak Yunanca “dran”dan türetilmiştir.

Dran: Yapmak, etmek, eylemek anlamlarındaki bir kelimedir.

Drama: Eylem adını taşıyan yine Yunanca “dromenon” seyirlik anlamlarında kullanılan bir sözcüktür. Yunanlılarda drama doğrudan doğruya “yaşamak” anlamında kullanılmaktadır.

Oxford sözlüğünde drama kelimesinin karşılığı olarak “Bir sahne oyunu, dramatik sanat” şeklinde açıklaması bulunmaktadır.

Drama örnekleri olarak Seneca’nın oyunları, Byron’un Manfred’i ve Percy Bysshe Shelley’nin Prometheus Unbound’unu verilebilir.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?