Dört Köşeli Üçgen Özeti – Salah Birsel

  • 01 Mayıs 2018
  • 498 kez görüntülendi.
Dört Köşeli Üçgen Özeti – Salah Birsel

ROMAN: Dört Köşeli Üçgen

YAZAR: Salah Birsel

TÜRÜ: Alegorik – Felsefik roman

ÖNEMİ: Matematiksel doğruların ve kesinliğin olmadığı bir dünyada, romandaki gözlemcinin kendi zihninde dış dünyayı okura sunması ve deneme tadında bir kurgu ile sembolik bir şekilde ilişkilerin anlatılması romanın en önemli yanıdır.

KONUSU: Gözlemci adı verilen bir şahsın, dünyada matematik kesinliğin olmadığını düşünerek sürekli akıl yürütmesi ve dış dünyayı bu gözlemcinin bakış açısı ile okura anlatması.

ŞAHIS KADROSU:

Uluslararası Gözlemci: Romanın başkahramanı olan bir şahıstır. Tütünevinde bekçidir ama asıl işinin gözlemcilik olduğunu söyler. Romanın yazarı Salah Birsel’in dış dünyada gördüklerini ve algılarını Gözlemci okura anlatır. Onun için matematik kesinlik yoktur, üçgen dört köşelidir. En mahremiyet alanları da gözleyerek okuyucuya deneme tadında güzel bir roman sunar.

ÖZET:

Anlatıcı, Tütün Yaprakevi adlı bir fabrikada çalışmaktadır. Kendisini gözlemci hatta daha da ileri giderek “uluslararası gözlemci” olarak ifade etmektedir. Uyurken bile dünyayı gözlemlediğini söyleyen şahsın zihni, hiç durmadan algıları kaydetmektedir. Matematik kesinliğinin ve doğruluğunun olmadığı bir dünyanın olduğunu dile getirmektedir. Ona göre üçgen dört köşelidir. Ancak bu gözlemleri başına belalarda açmaktadır. Patronunun çalışanlarından birinin ilişkisini ortaya çıkardığı için işten kovulmuştur. Her şeyi farklı gören, olaylara aykırı yaklaşan, sorgulayan bir insan olan gözlemci paradoks evreninde yaşadığından da haberi vardır. Karşıtlıkları görmek ve onları göstermek de kendi gözlemciliğinin içinde vardır. Onun bir başka yönü de insanların “mahremiyet” olarak adlandırılan gizli kapaklı işlerini de gözlemlemesidir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up