Dorian Gray’in Portresi Özeti

  • 02 Aralık 2021
  • 141 kez görüntülendi.

Dorian Gray’in Portresi Özeti

Dorian Gray’in Portresi özeti yazarın kendi dünyasının estetizmini ortaya koymaktadır. Genel olarak gerçek sanatçıların ahlak kurallarına veya toplumdan dışlanması, şiddetli ve az rastlanır olan duyuları aramak gibi konulara değinmiştir. Oscar Wilde tarafından yazılan bu kitap İngiliz Edebiyatı içerisinde önemli bir yeri bulunur. Roman niteliğinde olan Dorian Gray’in Portresi kitabında üç karakter hakkında önsözü üzerinde bilgi verilmektedir.

Dorian Gray’in Portresi bakıldığı zaman yazarı Oscar Wilde, 1854 senesinde İrlanda bölgesinde doğmuştur. Sanatçı, hikâye, şiir, tiyatro gibi çok çeşitli türlerde eserleri de bulunuyor. Eserleri arasında bulunan Dorian Gray’in Portresi tahlil kitabı saf bir güzelliğe sahip olan ve herkes tarafından yakışıklı olarak görülen bir delikanlı olmaktadır.

Dorian Gray’in Portresi Özeti

Dorian Gray’in Portresi Özeti

Dorian Gray’in Portresi Özet

Dorian Gray’in Portresi özet kitabı içerisinde bulunan ana karakter Dorian Gray, herkes tarafından yakışıklı biri olarak görülen ve saf bir güzelliği olan genç bir delikanlı olmaktadır. Dorian Gray’i gören Basil Hallward ilk gördüğü zaman güzelliğine hayran kalan bir ressam olmaktadır. Dorian Gray’in resmini ilk zamanlar gizli bir şekilde çizer fakat ileri zamanlarda Dorian ile tanışarak resmini çizmesini ister.

Basil, bu genci çok sever ve yine bir gün Dorian Gray’in resmini çizerken arkadaşı olan Lord Henry Wotton evine gelir. Lord Henry, Basil Hallward’a göre daha kötü huyları olan ve içten pazarlıklı bir adam olmaktadır. Dorian Gray ile tanışma fırsatı bulan Basil’in arkadaşı çok mutlu olur ve Dorian Gray ile Lord Henry sürekli olarak buluşmaya başlar.

İlginizi Çekebilir – Beyaz Gemi Roman Özeti – Cengiz Aytmatov

Dorian Gray’in Portresi sözleri Basil, Lord ile Dorian’ın arasında gelişen bu yakınlığı sevmez, bu süreç içerisinde portresini bitirir. Basil ara sıra bu duruma üzülür Dorian’ın hayatının genel kısmı Lord etkisi altında geçer böylece bu kişilerin hikayesi başlar.

Dorian Gray’in Portresi Karakterleri

Dorian Gray karakterlerine bakıldığı zaman her bir karakter dönemi en iyi şekilde okuyuculara yansıtır. Bu romanla birlikte yayınlanmasından sonra dönemdeki kişiler büyük bir aydınlanma yaşar. Her okuyucu bu karakterlerde kendinden bir şeyler görebilmektedir. Dorian Gray’in Portresi karakterleri şu şekildedir,

  • Dorian Gray genç adamdır ve Lord Henry’nin düşüncelerinden etkilenen ahlaksız olan tüm zevklere açık bir hale gelmeye başlamaktadır.
  • Basil Hallward, Dorian’ın güzelliğine bağımlı hale gelen bir ressamdır. Basil, Dorian ile beraber kendi sanatsal potansiyelinin farkına varır ve Dorian’ın portresi Basil karakterinin en iyi eserleri arasında bulunuyor.
  • Lord Henry, Harry Wotton, kitabın başında bulunan Basil’in arkadaşı olan soyludur. Fakat daha sonrasında Dorian’ın saflığı ve güzelliğinden etkilenmektedir. Hazırcevap bir karakteri vardır ve yüzyılın sonunda viktorya kültürünün yorumu olarak görülmektedir.
  • Sybil Vane, Dorian’ın âşık olduğu güzel, yetenekli fakat aşırı fakir bir aktris olmaktadır. Kurgusal aşkı canlandırmayı sevdiğinden dolayı oyunculuk yeteneğini yok etmektedir.
  • James Vane, Sybil’in denizci olan aynı zamanda Avusturalya’ya giden abisi olmaktadır.
  • Alan Campbell, kimyacıdır ve Dorian’ın öncesinden iyi arkadaşı olan kişidir aynı zamanda Dorian’ın sırrını kimseye açıklamadan intihar eder.
  • Lord Fermor, Lord Henry’in amacıdır ve Dorian’ın geldiği kökenler hakkında Lord Henry’i bilgilendiren kişidir.

Sonuç

Dorian Gray’in Portresi pdf romanının yayımlanmasından sonrasında meydana gelen skandal, olaylar ve davalar sebebiyle Victoriya devrini en iyi şekilde anlatır. İnsanların genel olarak edebiyata bakışı ile içerisinde yaşamış oldukları dünyanın anlama biçimlerinin değişmesine yol açmaktadır. Sanatın özünde ahlakdışı olduğunu ve herkesin Dorian Gray’de kendi günahını göreceklerini savunan Wilde sanat anlayışını okuyuculara sunuyor.

Dorian Gray’in Portresi sonu bakıldığı zaman yaşadığı ve yapmış olduğu kötülük sonrasında tüm bunların sorumlusu olarak gördüğü portreyi yok etmek ister. Dorian Gray, Basil’i öldürdüğü bıçağı portreye sağlar ve portrede Dorian Gray’in güzelliği ile gençliği ile son halini görür. Sonra kendisini tam kalbinden bıçaklar ve uşaklar odaya geldikleri zaman yerde kırışıklıklar içerisinde Dorian Gray’i görürler.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?