Döner Ayna Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

  • 16 Ocak 2018
  • 2.769 kez görüntülendi.
Döner Ayna Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

ROMAN: DÖNER AYNA

YAZAR : HALİDE EDİP ADIVAR

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Halide Edip Adıvar’ın konularına paralel olarak, bir kadın karakterin ruh halini başarıyla yansıtması romanın en önemli yanıdır.

KONUSU: Kaçırılan Hanife’nin başından geçen olaylar ve yaşadığı ölüm korkusu romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Hanife: Romanın kadın karakteridir. Olaylar onun başından geçer. Zorluklar yaşamış ve babasına uzun yıllar sonra kavuşmuş bir kişidir. Ama yine de bir erkeğin yaptıkları yüzünden ölüm korkusu yaşar.

Mürsel: Romanın kötü karakteridir. Hanife’ye büyük kötülükler yapar.

Macid: Hanife’nin abisidir. Onu kurtaran kişidir.

ÖZET:

Hanife, babasını hiç görmemiş bir kızdır. Bir katır kafilesiyle hiç görmediği babasını görmeye gelen Hanife’ye katırcı çırağı Mürsel tecavüz etmeye kalkmıştır. Mürsel dövülse de bu olay Hanife’de derin yaralar açmıştır. Babası Hacı Murat’ın yanına gelen Hanife, üvey annesi ve erkek kardeşi Hasan’la da tanışmıştır. Üvey ablası Huriye ise Hanife’yi sevmemektedir. Mürsel ise yıllar sonra Hacı Murat’ın yanında çalışmaya başlamıştır. 10 yıl öncesindeki tecavüz olayında kuyruk acısı olan Mürsel, Hanife’yi düğününde kaçırmıştır. Hanife’yi kurtaran ise abisi Macitolur. Uzun bir süreçten sonra Mürsel ve arkadaşlarını eroin kaçırma işiyle bulan Macit, kız kardeşini kaçakçıların elinden kurtarmıştır. Kurtulan Hanife, Bilal adlı bir adamla evlenir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up