Dönemeçte Roman Özeti – Tarık Buğra

  • 02 Mayıs 2018
  • 2.271 kez görüntülendi.
Dönemeçte Roman Özeti – Tarık Buğra

ROMAN: Dönemeçte

YAZAR: Tarık Buğra

TÜRÜ: Siyasi – Ask – Sosyal roman

ÖNEMİ: Bir dönemin siyasetine ve sosyal ilişkilerine değinen bir roman olması açısından önem kazanmıştır.

KONUSU: Türkiye’nin çok partili hayata geçiş sürecinin son dönemlerini, toplumun sorunlarını ve yaşadıklarını bir aşk öyküsü etrafında anlatmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Doktor Şerif: Romanın ana kahramanıdır. Gerçek bir aydındır. Hassas, vicdan sahibi, erdemli bir kişidir. Romanın sonunda milletvekili olur. İdealisttir. Ülkenin pisliklerden temizlenmesini ister.

Celal Bey: Varlıklı bir adamdır. Handan onunla para için evlenmeyi kabul eder ama bundan vazgeçince Celal Bey intihar eder. Bunun nedeni gururunun kırılmasıdır. Orhan: Savcı yardımcısıdır. Celal Bey ve Handan’ın ayrılmasında yaptığı hilelerle rol oynamıştır. Handan ile evlenir ama mutlu olamaz.

Handan: Romandaki aşk ilişkilerinin odağındaki kadındır. Celal Bey ile evlenmez, Orhan ile yakınlaşır ve evlenir. Mutlu olamaz ve ölür.

ÖZET:

Doktor Şerif Bey küçük bir kasabada doktorluk yapmaktadır. Şehir kulübünde kendi gibi toplumun aydın insanları ile kumar oynamaktadır. Kendisi oyunları genelde izlemekte, arada sırada da oyunlara katılmaktadır. Şerif Bey kasabaya yeni gelen Handan’a karşı bir duygu beslemektedir. Handan da bunu bilmekte ama kendisi itiraf edememektedir. Ancak Handan, kumar batağına saplanan ve borca batmış olan babasını kurtarmak için zengin bir eczacı olan Celal Bey ile evlenmeye karar verir. Doktor Şerif ise para bulmak için çareler arar. Kasabada ise siyasi olaylar iyice alevlenmiştir. Kasabadaki savcı yardımcısı Orhan ise Handanla evlenmeye kararlıdır. Orhan’ın hilesinin etkisiyle Handan Celal Bey’den ayrılır. Celal Bey ise Handan’ın babası Cevdet’le tartışarak intihar eder. Ancak Celal Bey’in ölümü evliliklerinin üstüne karabasan gibi çökmüştür. Sürekli kavga eden çift kötü günler geçirmişlerdir. Doktor Şerif ise siyasete girer ve milletvekili seçilir. Akşamları Handan’ın gönderdiği mektupları okuyan Doktor Şerif onun ölümüyle sarsılır


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up