Don Kişot Roman Özeti | Miguel de Cervantes

  • 02 Temmuz 2019
  • 596 kez görüntülendi.

Don Kişot Roman Özeti | Miguel de Cervantes

Don Kişot dünya edebiyatının en büyük klasiklerinden kabul edilmektedir. Roman edebiyatının özellikle başlangıcı olarak düşünülmektedir. yayım tarihi 1605 olmasına rağmen günümüzde hala etkisini , yapısını ve klasik olma etkisini korumaktadır.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR :Miguel de Cervantes Saavedra

KONUSU: 50 yaşındaki köy asilzadesi ve romanın baş kahramanı Don Kişot; gerçekler dünyasından kopup hayaller dünyasında yaşamaya başlar ,kendisini soylu bir şövalye zannetmeye başlar. Kafasına miğfer diye düşünüp taktığı şey berber tasıdır . Sıska atı Rosinante’ye biner, yanına da Sancho Panza adlı seyisi alır, maceralara atılır.  Türlü türlü olaylar yaşar, sonunda aklı başına geldiğinde ise kendisini bu duruma getiren şövalye romanlarını yakar.

ÖNEMİ:Don Kişot, dünya edebiyatında “edebi roman ve ilk modern eser ” olarak kabul edilir. Eser, İspanya’da yaygın olan şövalye romanlarını yermek için yazılmış bir şövalye romanıdır. 1605 yılında yayımlanan eser o günden beri pek çok dile çevrilmiştir. Edebiyatta romanın başlangıcı olarak kabul edilmektedir. 

Don Kişot Roman Özeti

İspanya’da Mancha eyaletinden bir köy asilzadesi olan Don Kişot ; elli yaşında  sıska, uzun boylu ,bekar bir adamdır. En sevdiği roman olan şövalye romanlarını okuyarak aklını kaybetmiştir. Okuduğu orta çağ şövalyeleri gibi dünyada ki haksızlığı , kötülüğü kaldırmak ve insanları mutluluğa kavuşturmak hayaline kapılmıştır. Atalarından yadigar kalan paslı zırhı çıkarıp onarır kafasına da miğfer diye berber çanağı geçirir.  Dulcinea ismini verdiği bir köylü kızını, uğrunda türlü maceralara atılacağı güzel ve soylu bir sevgili olarak sayar. Kahramanımızın gözünde yiğit , yapılı , cesur, büyük olarak gördüğü sıska atı Rocinante’ye biner ve  elde edeceği adalardan birisinin valiliğini vermeyi vaat ettiği köylü Sancho Panza’yı da yanına seyis olarak alır.

Don Kişot atını seyisi eşeğine binerek İspanya’yı dolaşıp haksızlıkları yok etmek üzere yola çıkarlar.Düş dünyasında yaşayan kahramanımız , gördüğü her şeyi zihnindeki hayallere benzetmektedir ; yel- değirmenlerini, insanlara kötülük eden devlermiş gibi görür, üstlerine saldırır; zincire vurulmuş kürek mahkumlarını birtakım zavallılar sanarak kurtarır. Yoldaki koyun sürelerini ordu olarak görüp koyunları mızraklar ve çobanlardan dayak yer bunun gibi bir çok macera yaşar… Sonra yine köyüne döner, ölümüne yakın aklı başına gelir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?