Doludizgin Roman Özeti – Samim Kocagöz

  • 03 Mayıs 2018
  • 3.379 kez görüntülendi.
Doludizgin Roman Özeti – Samim Kocagöz

ROMAN: Doludizgin

YAZAR: Samim Kocagöz

TÜRÜ: Kurtuluş Savaşı romanı

ÖNEMİ: Süvari birlikleriyle düşmanın yurttan kovulma sahnelerinin çokluğuyla Doludizgin adını alan roman, Kurtuluş Savaşı’m anlatmasıyla önem kazanır.

KONUSU: 1919’dan 1922’ye kadar uzanan milli mücadeleler yılları destansı bir şekilde anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Talip: Darülfünun öğrencisi olan Talip vatanperver bir milliyetçidir. İstanbul’daki gelişmeleri Anadolu’ya aktarmaktadır.

Müjgan: Paşa kızıdır. Babasından aldığı bilgileri Anadolu’ya aktarır. Vatansever bir kişidir. Talip’e yardım eder. Savaşta şehit olur.

Yusuf: Savaştan önce avukat olan Yusuf, milli mücadeleye katılan vatansever ve fedakâr biridir. Gazi olarak savaştan döner.

DOLUDİZGİN ROMAN ÖZETİ:

Sökeli Mehmet, çok sevdiği atının elinden alınması korkusuyla gizlice Söke’ye gider. Asker kaçağı diye yakalanır. Babası ise bunu utanç saydığı için atı bir kurşunla öldürür. Sökeli Mehmet kurtulduğunda tekrar asker olmanın yolunu bulur. Anadolu’da çatışmalar şiddetlenmiştir. İstanbul’daki gelişmeleri Anadolu’ya haber eden vatansever Talip, teşkilat tarafından her yerde aranmaktadır. Müjgan ise Talip’e yardım etmektedir. Anadolu’ya gidişini ailesinden bile saklayan Müjgan bir mektup bırakır, önce İstanbul hükümetinin adamı olan paşa babası ise kızıyla gurur duyar. Müjgan İngiliz gemisinin batırılması hadisesinde şehit olur. Türkler I. ve II. İnönü savaşlarını kazanırlar ve Büyük Taarruz’a hazırlanırlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulması ve Türk ordusunun Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni kazanılması sonucunda Mustafa Kemal’in emri ile yurdun dört tarafı düşmandan temizlenir. Yusuf kolunu kaybeder ve binbaşı olur. Salih Efe karısına, Yusuf da nişanlısına kavuşur.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. medin dedi ki:

    kalpaklılar,ın özeti de olsaydı daha iyi olurdu

    1. editor dedi ki:

      merhaba , https://eserozetleri.com/kalpaklilar-roman-ozeti-samim-kocagoz/ linkinden ”Kalpaklılar ” Roman özetine ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up