Divan-ı Kebir Kitabının Özeti ve Önemi

  • 15 Ocak 2022
  • 15 kez görüntülendi.

Divan-ı Kebir Kitabının Özeti ve Önemi

Divan-ı Kebir Mevlana’nın eseri olan ve diğer adı ile Külliyat-ı Şems’te özellikle ilahi aşkı, gönül derdi ile beraber tasavvufi konuların yanı sıra hoşgörü, sabır, insanlara iyilik yapmak ve yardımda bulunmayı şiirin imkanlarını kullanarak anlatmıştır. Divan-ı Kebir duygu yüklü ve oldukça hacimli bir eser olmaktadır, içerisinde bulunan şiirlerinde büyük bir kısmı Şems-i Tebrizi’ye duyulan sevgi ve hasretin yansıması olmaktadır.

Divanı Kebir kimin eseri bakıldığında Mevlana’ya ait bir eserdir ve Divan-ı Kebir şiirlerinin içerisinde rubailer oldukça dikkat çekmektedir ve Mesnevi’de olduğu gibi eğitici ve öğretici beyitleri de içeren gazellerin elliyi aşkın olarak farklı vezinde söylenmiş olmaktadır. Üstün bir ahenk ile beraber musikiye sahip olan gazellerin bütün dünya çapında derinlik ile anlam zenginliği konusunda ilgi odağı olmaktadır.

Divan-ı Kebir Özeti

Divan-ı Kebir özeti içerisinde genel olarak şiir bulunur. Muhammed Celaleddin-i Rumi tarafından söylenen ilahi aşk şiirlerinden meydana gelen ve aynı zamanda 44 bin 8 yüz 34 beyitlik nazım bir eser olmaktadır. Mevlana’nın Divan-ı Kebir eseri aynı zamanda Aşıklar Divanım olarak da adlandırdığı bir eserdir ve aynı zamanda Divan-ı Şems-i Tebrizi veya Şems Divanı olarak anılmaktadır.

Divan edebiyatı içerisinde divanların ve şairlerin isimleri ile beraber anılması geleceğe ters düşen bu adlandırma ile Mevlana’nın gazellerinin sonunda kendi adı yerine her zaman Şems-i Tebrizi adını kullanmasından kaynaklanır.

Divan-ı Kebir özellikleri bakıldığı zaman bu eser Horasan ilinde halk Farsça dili ile yazılmıştır ve bununla beraber yek avaz gazellerden oluşmaktadır. Özellikleri içerisinde rubai, terci ve gazel anlatımları bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir – Çalıkuşu Romanı Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Divan-ı Kebir Konusu

Divan-ı Kebir konusu bakıldığı zaman Mevlana bu gazelleri içerisinde bağ, bahçe, şems yani güneş başta olmak üzere gül, bülbül, aşık, deniz damla, maşuk, mey saki gibi semboller ile birlikte ilahi aşkı sürekli olarak ön planda tutmaktadır.

Mesnevi’sinde olduğu gibi Allah’a kavuşmadan da gönül olarak huzur bulmayacağını ve aynı zamanda ilahi olan aşkı yazma konusunda aciz kılıp kalemini kırdığını anlatmaktadır. Bununla beraber bu dünyanın tamamen bir balçıktan ibaret olduğunu, aşkın akla olan üstünlük ile yücelik konusunda bir anlatım vurgulamaktadır.

Divan-ı Kebir Önemi

Divan-ı Kebir önemi bakıldığında sürekli olarak tembel olan insanların bu tembellikle ilahi aşka ulaşmayacaklarını anlatmaktadır bununla birlikte gecelerin uyumak ile değil de aşk ve ibadet ile geçirilmesi gerektiğini kurgular. Bazı şiirleri içerisinde de gazelin ruhundan farklı şekilde sosyal konulara girmektedir. Yalancı olan şeyhleri, rüşvet yiyen kadınlarla birlikte, yobaz olan bilginleri aşağılık olarak nitelendirmektedir.

Divan-ı Kebir içerisinde aynı zamanda özgürlük, zulmete olan direnişten, sokakta oynayan çocuklarla birlikte düğün adetlerinden bahsetmektedir. Divanı Kebir türü şiir olmaktadır ve sosyal konulardan ibadete kadar birçok konu bu eser içerisinde yer almaktadır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?