Diriliş-Çanakkale 1915 Roman Özeti | Turgut Özakman

  • 25 Mayıs 2019
  • 298 kez görüntülendi.
Diriliş-Çanakkale 1915 Roman Özeti | Turgut Özakman

Diriliş-Çanakkale 1915 Roman Özeti | Turgut Özakman

Şu Çılgın Türkler romanı Turgut Özakman tarafından yazılan belgesel tadında bir romandır. Bu kitabın ilk serisi olarak kaleme alınan ” Diriliş – Çanakkale 1915 ” eseri ise bu destansı mücadelenin başlangıç romanıdır.

YAZAR: Turgut Özakman

TÜRÜ: Roman

ÖNEMİ: Çanakkale Destanı’nın tüm gerçekliği ve savaşın bütün detayları bütün benliği ile kaleme alınmıştır. Tarihimiz için ve gelecek nesiller için önemli bir eserdir. Yaşanılan savaş ve verilen mücadele en büyük kanıttır.

KONUSU: Kurtuluş Savaşı’nın önemli kapısı olan Çanakkale Destanı’nın dünya edebiyatındaki eserleri , araştırmaları da baz alarak detaylı ve yıllarca üzerinde ince detaylar ile çalışılmış olarak eser kaleme alınmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Eserde on kişiyi geçmeyen hayali karakter vardır . Geri kalan yaşanan olaylar ve kişiler gerçektir. Kitapta bu durum ayrıca belirtilmiştir.

Diriliş-Çanakkale 1915 Roman Özeti

Çanakkale Savaşı‘nda Nazmi Bey tüm mürettabatını toplayıp , Yüzbaşı Nusrat Mayın’ı da yanına alır ve yola çıkarlar. Tüm her şey ayrıntılı bir şekilde planlanmıştır. Gün ağırır iken Yüzbaşı Nusrat’ın sevinç çığlıkları eşliğinde döner , sesi her yeri inletir . Görevini başarı ile tamamlamıştır. Eserde tüm olayların evveliyatı ve sonrası tüm gerçekliği ile anlatılmıştır. Okurken savaşın içindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Savaş esnasında ki diğer cepheler, 2. Dünya Savaşı esnasında diğer cephelerin durumu , İstanbul’da meydana gelen olaylar ve Enver Paşa’nın Sarıkamış faciası üzerinde de durulmuş , detaylıca anlatılmıştır. Ayrıca Dilber ve Orhan karakterlerinin aşkı konu edilmiştir. Aşkı sayesinde hayata tutunmaya çalışan bir çiftin hikayesi. Annelerin ; evlatlarını savaşa göndermesi , şehit vermeleri bunlarda konu edilmiştir. Savaş tüm gerçekliği ile anlatılmıştır.Bu yaşanan olaylara rağmen galip çıkıp , zaferin kazanılması Turgut Özakman tarafından akıcı bir dil ile anlatılmıştır.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.