Dirilen İskelet Roman Özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

  • 02 Haziran 2021
  • 205 kez görüntülendi.

Dirilen İskelet – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Dirilen İskelet yazarı Hüseyin Rahmi Gürpınar Türk romanlarının kurucu yazarları arasında yer alır. Türk toplumunun en çok değişime uğradığı zamanlarda kitaplarını oluşturmuştur. Okuyucularının dikkatini her zaman toplumsal sorunlara çekmiştir. Eleştirel kitapları ile ön plana çıkar. Kitap içerisinde hurafelerin toplum üzerindeki etkileri ve bu etkiye rağmen batılılaşma etkisi ele alınmıştır. Kitapta yazarın mizahi olarak anlatımı söz konusudur. Toplumsal konular mizahi bir dil ile eleştirilmiştir. Türk edebiyatının en önemli yazarlarından olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Dirilen İskelet özeti ve Dirilen İskelet kitabı hakkında detaylı bilgi bu yazıda bulabilirsiniz. Everest yayınları yerli romanlar arasında yer alan 287 sayfalık kitap 2021 yılında yayımlandı.

Türü

Roman

Önemi

Trajikomik bir aşk hikayesini Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın benzersiz kaleminden okuyoruz. Roman özellikle Türk toplumunda büyük bir yere sahip batılı inançlar konusunda bir hikâyeye odaklanıyor.

Şahıs Kadrosu

Tayfur, zengin bir ailenin çocuğudur. Avrupa’yı gezmiş ve görmüş eğitimli bir gençtir.

Doktor Ferhat, Tayfur’un arkadaşı ve meraklı bir doktordur.

Banu, eğitimli ve güzel bir kızdır. Tayfur, gönlünü Banu’ya kaptırır.

Dirilen İskelet Özeti

Birinci Dünya Savaşı yıllarında geçen roman, hurafelerin oldukça baskın olduğu bir toplumda gerçeği arayanların karşılaşabilecek durumları anlatıyor. Bir sonbahar gecesinde başlayan olaylar aslında batılılaşma çabasının bir cehaletin ortasında nasıl ilerleyeceğini eleştirel bir dille okuyucuya aktarıyor. Feyzi ve Sadi adlı iki genç esrarengiz olaylar hakkında bir sohbet ederler. Doktor Ferhat ile arkadaşı olan Tayfur her gece mezarlığa giderler. Ancak kimse bu iki arkadaşın ne yaptığını bilemez. Konuşulanlara göre Doktor ve arkadaşı mezarları kazarlar. Sadi ise buna inanamaz ve kendisi görmek istediğini söyler. Feyzi, Nihat ile birlikte onları takip etmektedir ve Sadi’yi de davet eder. Gece korkunç şeyler görürler ve Tayfur bayılır. Bu olaydan sonra doktor ve arkadaşının çarpıldığı söylentileri yayılır. Dirilen İskelet olduğu halk arasında konuşulmaya başlanmıştır. İşin aslı ise başkadır ve Tayfur iskeletin kendisini koruduğuna inanmaktadır. Her mezarlığa gittiklerinde farklı bir şey görürler ve bunu onlara birisinin yaptığına emin olurlar. Mezarlıkta iki üç gece silahlarla ve fenerlerle araştırma yaparlar. Fakat bu mezarlıkta açıklanması gereken gizemli olaylar olduğunu anladıklarında etraftaki evleri de incelemek isterler. Bu evlerden birinde ise zengin bir ailenin kızı olan Banu ile tanışırlar. Nasır, Tayfur’a aşıktır. Tayfur onunla evleneceğine söz vermiştir fakat Banu’ya âşık olduğunu söyler. Banu ise Cevri’ye aşıktır. Tayfur’dan yararlanmak ister. Kitapta özellikle karakterlerin kendileri aralarındaki felsefi tartışmaları, dönemle ilgili toplumsal eleştiriler ve evlilik düşüncesinin nasıl olduğuyla ilgili detaylar okuyucuyu etkiliyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın akıcı kalemi ile roman oldukça güzel bir hale geliyor.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?