Devlet Kuşu Roman Özeti – Orhan Kemal

  • 09 Nisan 2018
  • 2.580 kez görüntülendi.

ROMAN : DEVLET KUŞU

YAZAR : ORHAN KEMAL

TÜRÜ: Sosyal-aşk

ÖNEMİ: İspinozlar ve Yalova Kaymakamı adı altında tiyatro oyunu olarak da sahneye aktarılması açısından önem taşır.

KONUSU: Mustafa’nın Hülya ile olan ilişkisi etrafında yoksulluk ve zenginlik arasındaki uçurumun gözler önüne serildiği bir romandır.

ŞAHIS KADROSU:

Mustafa: Romanın başkahramanıdır. Aşk ve para ikileminde kalan bir tiptir. Maddiyatı bir kenara bırakıp eski yaşamına döner. Gururlu bir şahıstır.

Aynur: Mustafa’nın sevdiği kadındır. Mustafa evlenmiş olsa da ona geri döner ve onunla bir arada olmak ister.

Hülya: Zenginliği temsil eden bir kızdır. Mustafa onunla ailesinin paraya olan ihtiyacı nedeniyle evlenir. Kırılgan bir yapısı vardır ve hayal âleminde yaşar. Filmlerdeki aşkı arar.

Zekeriya: Hülya’nın zengin babasıdır. Kızının mutluluğu için çalışır.

ÖZET:

Baba Mehmet; Mustafa, Ayten, Nurten ve Erol adında dört çocuklu bir ailenin reisidir. Baba Mehmet’in en yakın arkadaşı ise Bayram’dır. Aile Ayten’in zengin biriyle evlenme umudundadırlar. Çünkü sıkıntıları böylelikle sona erecektir. Sülo, Avare Mustafa ve Çingene ise ayrılmaz üçlü olarak anılan üç arkadaştırlar. Mustafa’nın hayali, bir çorbacı ya da köfteci açmaktır. Oturdukları mahalleye Zekeriya adında bir adamın yaptırdığı apartmana Bayram bekçi olur. Apartmanın sahibinin kızı Hülya ise kaprisli, aşk romanları okuyan, hayal âleminde gezen bir kızdır. Hülya, Mustafa’yı görünce çok etkilenir ve babasına onu işe aldırır. Mustafa istemeye istemeye ailesini kurtarmak için Hülya ile evlenir. Mustafa’nın ailesi rahat etmeye başlamıştır ama Mustafa’nın aklı Aynur’dadır. Yeni hayatına alışamayan Mustafa, bir gece sarhoş olur ve Aynur’la görüşür, sonra da mahalleye giderek küfürler savurur, kayınpederi Zekeriya’ya çatar. Hülya ise olanları görünce baygınlık geçirir. Ağır hasta olan Hül- ya’nın üç günlük ömrü kalmıştır. Babası Mustafa’ya kızının yanına gitmesi için para verir, o ise parayı almaz ve hastaneye gider.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?