Devam Ağacı Özeti

  • 01 Aralık 2021
  • 46 kez görüntülendi.

İçindekiler

Devam Ağacı Özeti

Devam Ağacı özeti bakıldığı zaman genel olarak Murathan Mungan’ın farklı tarihler arasında farklı mekanlarda yapmış olduğu dokuz konuşmanın metnini bir araya getiren bir kitap olmaktadır. Murathan Mungan genel olarak sanatta ve hayatta kendine dert edinmiş olduğu konuların temel ölçütlerine yazı dünyasının temasına ilişkin olarak aydınlatıcı bir ipuçlarını taşımaktadır ve sosyolojik bir kadraja alınan metinler olmaktadır.

Devam ağacı ana fikri metinlerde okurlara kendi dünyasını oluşturan yaratıcı bir sanatçı yolundan devam ederken gösterdiği ısrarını gösteriyor. Murathan Mungan, Devrim Ağacı kitabı üzerinde yıllara yayılan hassasiyetler ile dikkatlerin üzerinden geçmektedir ve bazı bölümlerde de bunların altını çizmektedir. Devam Ağacı içerisinde birçok başlık ve birçok konu yer alıyor böylece okuyucu olan kişiler kitap içerisinde kendinden bir parça görebilmektedir.

Devam Ağacı Özeti

Devam Ağacı Özeti

Devam Ağacı Özet

Devam Ağacı özet bakıldığı zaman okuyucuları ile buluşan bu kitabında birbirinden farklı olan tartışmaya yön verdiği kitap içerisinde, Murathan Mungan okuyucuları düşünceye yönlendirmektedir. Murathan Mungan, farlı sebepler ile birlikte farklı mekân ve farklı tarihlerde yapmış olduğu konuşmaların bölümünden derleme ile kitabı yayınladı. İlk konuşması 2004 senesinde oldu ve son konuşması da 2019 senesinde olan konuşmalardan derlendi.

Kitap içerisinde farklı konuları içerdiği gibi okuyuculara da merak uyandıran bölümleri yayınladı. Murathan Mungan kitap içerisinde yazdığı önsözde Devam Ağacı içerisinde makalelerden, inceleme yazılarından oluşan kitap olarak okunduğunu belirtiyor ve sade bir dil ile yazıldığı için anlaşılır bir kitap haline geliyor.

Murathan Mungan Devam Ağacı kitap içerisinde topladığı yazıları sadece eksiksiz bir düşünce sunmanın iddiasında olmamaktadır sadece kişileri düşünmeye kışkırtmak, tartışmaya açmak ve Murathan Mungan eserinde yazı hakkında farklı konulardaki görüşlerini ve düşüncelerini tutanaklar olarak da okunabilir olduğunu belirtiyor. Murathan Mungan göre kitaba adını veren Devam Ağacı tanımlarken her yaratıcı olan kişilerin ağacın dallarına umutlarını bağladıklarını belirtiyor.

İlginizi Çekebilir – Üç Anadolu Efsanesi Karacaoğlan Özeti – Yaşar Kemal

Devam Ağacı Karakterleri

Devam Ağacı karakterleri bakıldığı zaman kitabın konuşmacısı olan Murathan Mungan 21 Nisan ayında ve 1955 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Mardin’de Ortaöğrenimini tamamlayan Murathan Mungan, Ankara Üniversitesi’nde Dil ve Tarih Coğrafya fakültesi üzerinde tiyatro bölümünü bitirdi. Murathan Mungan bir dönem tiyatro oyunlarında oynadı ve İstanbul Devlet tiyatrosu içerisinde de dramaturg olarak görev yaptı. Murathan Mungan hayatına bakıldığı zaman,

  • Hayatı boyunca çeşitli gazete ve dergiler üzerinden öykü ve şiir yazdı ve öykü ile oyunları hala yazmaya devam etmektedir.
  • İlk başlarda Murathan Mungan ilham kaynağı olarak Atilla İlhan ile Hilmi Yavuz etkilerini gözlemledi. Özentili ve Ağdalı şiirler yazdı ve düz ile dağınık yazılardan meydana gelen şiirlerini yalın ve içten bir şekilde sürdürdü.
  • Murathan Mungan olgunluk döneminde geldiği zaman şiirleri kendine özgü bir söyleşi ve biçime ulaşmış oldu, 1980 kuşağında çok tanından ve çok okunan şairler arasında yer aldı.
  • Murathan Mungan öykü ve oyunları ile beraber etkili ve üretken bir yazar olduğunu kanıtlamış oldu.

Sonuç

Devam Ağacı kitap alıntıları bakıldığı zaman Travmalar ve Edebiyat alanında Yer ve Kabuk olan başlıklı yazıda insanların yaşamış olduğu travma ile bu travmaların edebiyata yansıtılmasını ele almaktadır. İnsanların ilk travmasının dünyaya gelmesi ile başladığını belirtiyor ve bununla birlikte yazar varoluş olarak sancı yaşayan kişilerin bu durumdan kurtulmak için göstermiş oldukları tutumlara odaklanmaktadır.

Kitabın içerisinde pek çok bölüm ve örnek olarak eşcinsel hikayelerin tarihine ışık tutan Queer Dil Gölge Edebiyat başlıklı bölümünde ise bazı yazar olan kişilerin okuyuculara bırakmış olduğu kayı payını anlatır.

İktidar Çeşitlerinin Etrafında başlıklı olan kısımda muhalefet erme ile insanların kendisi için seçmiş olduğu yolda devamlılığın önemine değinmiştir. Murathan Mungan Devam Ağacı kullanmış olduğu dil ve ele almış olduğu yazılar ile ufkunuzu açacak olan bu kitap içerisinde farklı konu ve farklı sorunlara ele almaktadır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?