Denizin Çağırışı Roman Özeti | Kemal Bilbaşar

  • 24 Mayıs 2019
  • 580 kez görüntülendi.

Denizin Çağırışı Roman Özeti | Kemal Bilbaşar

Psikoloji alanında ilk romanımız diyebiliriz. Kemal Bilbaşar eserdeki olay kurgusunu ve başkahramanı öğretmenin ruh halini adeta bir nakış gibi ‘Denizin Çağırışı’nda kaleme almıştır.

TÜRÜ :  Roman / Psikolojik

YAZAR : Kemal Bilbaşar

KONUSU: Bir kasaba da öğretmenlik yapan genç bir adamın psikolojik sorunlarını, çelişkilerini ve iç dünyasının derinliklerini detaylarına inmemizi sağlar. Eserde öğretmenin yaşadıklarına ve düşüncelerine şahitlik etmekteyiz. En sonunda intihar edişi ile eser son bulmaktadır.

ÖNEMİ: Edebiyatımızda , insanın kendine yabancılaşması ve bunun sonucunda yaşadığı psikolojik travma sonuçları açısından kaleme alınan ilk romandır bu sebeple önemli bir eserdir.

Denizin Çağırışı Roman Özeti

Küçük bir ilçede öğretmenlik yapan genç adam , sonunda nefes alabilmek adına kendini çağıran bir şeyler olduğunu düşünerek İzmir’e gider. İzmir’e bir şey çağırmıştır onu ama onun o kişinin kim olduğunu oda bilmemektedir. Roman aslında öğretmenin İzmir’e gelişi ile başlar. Çocukluğu çok zor şartlarda geçen , hem maddi hem manevi açıdan oldukça acı çeken, ailesinin sarsıcı olaylar yaşaması , buruklukların dan bir türlü kurtulmamış bir karakterdir. İzmir’de ilk gecesini de bu düşünceler eşliğinde geçirir. Çok geçmeden İzmir’de kaldığı pansiyonun sahibinin kızı Zehra ile tanışır ve nişanlanır. Öğretmen ortada hiç bir sorun yok iken Zehra ile nişanı atar. Adalet adında bir hayat kadınına aşık olur. Öğretmenlik yaparken çok zorlanarak biriktirdiği parasını Adalet için harcar. Öğretmenliği de son bulur. Hem maddi hem manevi açıdan bitmiştir artık. Yaşadığı bu olaylardan dolayı ,girdiği bunalım sonucu denize gider. Kendini İzmir’e çağıran şeyin sarı saçlı bir deniz tanrıçası olduğunu düşünür. Kendini denizin serin sularına bırakarak ; intihar eder.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?