Deniz Küstü Roman Özeti | Yaşar Kemal

  • 05 Mart 2019
  • 1.320 kez görüntülendi.

Deniz Küstü Roman Özeti | Yaşar Kemal

Yaşar Kemal’in İstanbul güzelliğini ve çöküşünü aynı anda kaleme aldığı güzel eserlerindendir. Yobazlaşan insanların çatışması üzerinden roman kurgulanmıştır.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Yaşar Kemal

ÖNEMİ: Yaşar Kemal’in İstanbul’u sokaklarından ,denizlerine , cami minarelerine kadar detaylı betimleme yaparak kaleme aldığı eseridir Deniz Küstü.

KONUSU: Aslında insanların birbirini hiç uğrana gözü kapalı öldürüp , yozlaşması ele alınmıştır. Eser zaten bir cinayetin oluşu ile başlar. Cinayet ve bundan sonra olan olaylar süre gelir.

ŞAHIS KADROSU:

Zeynel  : Menekşe Kahvesi’nin sahibidir. Bir an için insanların gözünde kahraman olmuştur fakat tutuklanma korkusu ile İstanbul’a kaçar. İstanbul!a varıncada polisten kaçmaya başlar. Selim tarafından öldürülür.

Selim : Balıkçıdır. Romanın ana karakterlerinden biridir. Zeynel’i öldürür. Kendisi de kabul etmediği bir tekliften dolayı Halim Bey Veziroğlu tarafından öldürülüp denize atılır.

İhsan : İstanbul’un namlı kabadayılarındandır. Bir gün Menekşe Kahvesinde ölür ve onun ölümü ile zaten roman anlatımı başlar.

Hüseyin Hüri :Zeynel’in yanına kaçıp saklandığı kişidir. Hüseyin Huri polisi arar ve Zeynel’i ihbar eder. Zeynel’i polisten kaçma sebebini oluşturan kişidir.

Halim Bey Veziroğlu : İstanbul’un bir çok yerini satın almış zengin ve zorba bir adamdır. Balıkçılığa merak salan Halim Bey usta balıkçılar ister ve Selim’ide yanına çağırır . Selim teklifi kabul etmez ve Halim Bey tarafından öldürülüp denize atılır.

Deniz Küstü Roman Özeti

Zeynel’in Menekşe Kahvesi’nde namlı kabadayı İhsan ölür. Selim , kahvede olaya müdahale eden tek kişidir. Zeynel’in elindeki silahı alır ve Zeynel’e tokat atıp , Menekşe Kahvesi’ni terk eder. Selim’in kahveden ayrılması üzerine Zeynel tabancasını geri eline alır ve kahvedeki diğer insanlardan hesap sorar. Balıkçı Selim akşam Menekşe Kahvesi’ne tekrar gelir. Zeynel onu karşısında görünce tutuklanma korkusu ile İstanbul’a Hüseyin Hüri’nin yanına kaçar.Hüseyin Hüri ise Zeynel’i polise ihbar eder. Olaylardan daha da korkan Zeynel ; İstanbul sokaklarında polisten de kaçmaya başlar.

Ayrıca Zeynel için bir efsane oluşmaya başlar. Bir gün Menekşe Kahvesi’ne gelip kendine kötü davrananlardan intikam alacağı konuşulmaya başlar. Zeynel’e kötü davranan kim var ise orayı yavaştan terk etmeye başlar.Zeynel bu arada İstanbul sokakaların da dolanırken Yunan Adaları’na kaçma fikri aklına gelir. Zeynel , Yunan Adaları’na kaçmak için Balıkçı Topal Hasan’dan yardım ister. Topal Hasan onu Selim’e gönderir. Zeynel ,Selim’den şüphelenir ve onu öldürmek ister , ona güvenmez. İkisi boğuşurken Selim ; Zeynel’i vurur. İçine kapanık Selim bu olay üzerine daha da içine kapanır.

Selim’e bu arada zengin Halim Bey Veziroğlu’ndan balıkçılık yapması için teklif gelir. Selim ise bu teklifi kabul etmez. Halim Bey teklifi kabul edilmeyince sinirlenir ve Selim’i vurup denize atar.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?