Demirciler Çarşısı Cinayeti Özeti – Yaşar Kemal

  • 06 Mayıs 2018
  • 2.738 kez görüntülendi.
Demirciler Çarşısı Cinayeti Özeti – Yaşar Kemal

ROMAN: Demirciler Çarşısı Cinayeti (Akçasaz’ın Ağaları Üçlemesi)

YAZAR: Yaşar Kemal

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Akçasaz’ın Ağaları üçlüsü olarak planlanmış ama bu seride ancak iki roman yer almıştır. (Demirciler Çarşısı Cinayeti-Yusufçuk Yusuf) Kan davası konusunun anlatılması açısından önemli bir eserdir.

KONUSU: İki aile arasındaki kan davası ve yaşanan olaylar romanın ana konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Derviş Bey: İstanbul’da hukuk öğrenimi görmüş bir şahıstır. Fransızca, İngilizce, Rumca ve Arapça bilir. Töreler, soy sop, gelenekler onun için her şeyden önemlidir. Eğitimli olmasına rağmen insan hayatına önem vermez ve töreler uğruna kan davasına devam eder.

Mustafa Bey: Akyollu’nun beyidir. Derviş Bey’i öldürmek ister ama bir türlü başarılı olamaz. İyi bir eğitim almıştır ancak kan davasından vazgeçmez.

Murataza Bey: Kimseye bir şey yapmadığı halde öldürülen bir şahıstır, ölümden kurtulmak için İstanbul’a kaçar. Ama ölüm korkusundan delirecek gibi olur.

Karakız Hatun: Mustafa Bey’in annesidir. Derviş Bey’in öldürülmesi için baskı yapar. Güçlü bir kişiliktir ve onun isteklerine kimse karşı gelemez.

Demirciler Çarşısı Cinayeti Özeti

Çukurova’da yaşayan Akyollu ile Sarıoğulları arasında bir kan davası vardır. Kan davasının son kurbanları Derviş Bey’in ağabeyi Cevdet Bey ile Mustafa Bey in kardeşi Murtaza Bey’dir. Mustafa Bey kendisine sıranın geldiğini düşünür ve Derviş Bey’i öldürmek ister. Her yolu denemesine rağmen başarılı olamaz. Bu iki aşiret arasında kan davaları sürerken Çukurova’da ise yeni yeni ağalar ortaya çıkar. İki tarafı barıştırmak için araya Vali de girmiştir. Mustafa Bey’in oğlu Memet Ali, traktörlerin her işi yaptıklarını düşünür ve çiftlikteki çalışanları kovar. Kasabanın ileri gelenleri ise kasabada huzur bırakmadıkları gerekçesiyle Derviş Bey ile Mustafa Bey’i devletten de destek alarak sürgün etme kararı alırlar. Ancak kan davası yine de durmaz. Derviş Bey Mustafa Bey’i pusuda yakalar ve işkence eder. Derviş Bey’in oğlu İbrahim de öldürülür.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up