Deli Zamanlar Kitap Özeti – Sevinç Çokum

  • 21 Nisan 2018
  • 739 kez görüntülendi.
Deli Zamanlar Kitap Özeti – Sevinç Çokum

Deli Zamanlar Kitap Özeti – Sevinç Çokum

Deli Zamanlar romanı Sevinç Çokum tarafından kaleme alınan bir eserdir. Otobiyografik bir roman olan Deli Zamanlar eserinin özetini sizler için yazdık. Deli Zamanlar roman özetini hazırlarken özellikle romanın karakter analizini sizler için önemli olarak nitelendiriyoruz. Zira Sevinç Çokum bu romanda kendi hayatından önemli kesitler sunmaktadır bizlere.

ROMAN: DELİ ZAMANLAR

Yazarı Kim: SEVİNÇ ÇOKUM

Türü Nedir: Otobiyografik roman

Önemi Nedir: Sevinç Çokum’un kendi hayatından izler taşıyan otobiyografik bir roman olması ve yakın tarihin siyaset panoramasını anlatmasıyla önem taşır.

Konusu Nedir:  Sevinç Çokum’un hayatından izler taşıyan romanda adı verilmeyen üniversiteli bir kızın kendisiyle ve çevresiyle olan mücadelesi, dönemin siyasi motifleri ile ele alınmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Başkahraman: Romanda adı verilmeyen bir şahıstır. Üniversiteli bir genç kızdır. Ailesiyle İstanbul’da yaşar. En yakın arkadaşı Aypare’dir. Ülke meseleleriyle ilgilenen, parti üyeliği bulunan bir kişidir. Herkese güvenini yitirmiş bir şahıstır. İntihar etmeyi düşünecek kadar psikolojisi bozulur. Hayat ışığı gördüğü Aypare’nin ölümü ile yıkılır. Aypare: Ana kahramanın en yakınındaki kişidir. Avukattır. Düşünceleri ve yaşamı ile kahramanımızın idol tipi olarak verilmiştir. Eşi Bayhan ile sorunları vardır. Trafik kazasında ölür.

Bayhan: Aypare’nin kocasıdır. Karısını aldatan ve şiddete başvuran bir tiptir. Romanın başkahramanının insanlara güvenini kaybetmesini sağlayacak olan şahıslardan biridir.

ÖZETİ:

Romanın ana kahramanı İstanbul Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okur. Arkadaşı Aypare gibi olmayı isteyen roman kahramanı, siyasi bir partinin gençlik kollarında görev alır. Aypare ise Bayhan ile evlidir; çalışkan ve idealist bir kadındır. Romanın kahramanı insanlar için çabalayan bir karakterdir. Herkesin bencil olduğunu düşünür. Gençlik kolları görevinden de istifa eder, insanlarla uyuşamayan kahramanımız yakın arkadaşı Dost ile intihar etmeye karar verir. Bu kararından anneannesinin konuşmaları döndürür. Ailesi ile Yalova’ya tatile gittiği bir gün arkadaşı Aypare de Yalovaya gelir. Kocası ile sorun yaşadığı için Yalova’ya gelen Aypare’nin yanına kocası Bayhan barışmak için gelir. Bayhan Aypare’ye şiddet uygular. Eşi ile barışmak mecburiyetinde kalan Aypare ise bir süre sonra trafik kazasında ölür. Romanın kahramanı ise hayata küser. Bir gün Aypare’nin hayalini karşısında görür ve onunla konuşur. Onun öldüğünü kabullenen kahramanımız, yeni bir hayata tutunmaya çalışır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up