Deli Tarla Kitap Özeti – Şermin Yaşar

  • 11 Mayıs 2021
  • 57 kez görüntülendi.

Deli Tarla Kitap Özeti – Şermin Yaşar

Deli Tarla kitap özeti oldukça merak edilen öykü kitabı özetlerinden. Bu yıl 67.si düzenlenen Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı ödülünü alan Deli Tarla öykü kitabı özetini bu yazıda bulabilirsiniz.

TÜRÜ

Öykü/ Hikâye

ÖNEMİ

Deli Tarla kitabı 2021 yılında düzenlenen 67.Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı ödülünü almıştır.

Şahıs Kadrosu

Deli Tarla kitabı karakterleri her biri ayrı hikayelerden oluşan bir öykü kitabı olduğu için oldukça çeşitli.

Deli Tarla Özeti

Deli Tarla 2020 Kasım ayında yayımlanmasının ardından büyük bir ilgi gördü. On altı öyküden oluşan Şermin Yaşar’ın öykü kitabında samimi ve akıcı hikayeler anlatılmıştır. Her hikâye okuyucuyu şaşırtacak sürpriz sonlara sahip olarak biter. Hikayeler birbiriyle bağlantılı olmamakla beraber hepsinde kendi yaşantınızdan detaylar bulacaksınız.

Kitaba ismini de veren Deli Tarla öyküsü özeti; Kerim, abisi, ablası ve Ayşegül adındaki kız kardeşiyle güzel bir aileye sahip bir öğretmendir. Önce babaları daha sonra da anneleri ölünce mal paylaşımı yapmaları gerekir. Bu malların arasında deli tarla dedikleri tarlaları da vardır. Kimse bu tarlayı üzerine almak istemez çünkü babaları bu tarla yüzünden delirmiş ve köyde çıplak gezmeye başlamıştır. Bir süre sonra da ölü olarak bulunmuştur. Nihayetinde bu tarla Kerim’in üzerine kalır. Bu sırada Kerim Figen isminde bir kızla tanışıp evlilik planları yapar. Bu planları yaparken bir psikoloğa da gider ve babasının ölümünü atlatmaya çalışır. Figen ziraat mühendisidir ve kafasını kurcalayan bu deli tarlayı görmek ister. Tarlada biten mantarları gördüğünde ise bunların aslında zehirli mantar olduğunu anlar. Bundan sonra olanı biteni Kerim’den dinler ve ona bu mantarın insanları nasıl etkilediğini babasının aslında bu zehirli mantar yüzünden başına gelenleri açıklar. Figen ve Kerim bu deli tarla üzerine kendi hayallerini inşa edecek ve bambaşka bir hayatın kapılarını aralayacaklardır.

Adieu Hala

Nazlı, halası ve babasıyla aynı evde yaşayan bir genç kızdır. Halası Münevver geçmişinde büyük acılar yaşamış ve bu nedenle de akıl sağlığını yitirmiştir. Annesi ve babası onu bırakıp Almanya’ya gitmiştir ve onu yanlarına almak için birçok şeyi başarmasını beklerler. Fakat yanlarına alamadan orada vefat ederler. Bunun üzerine Münevver akıl sağlığını yitirmiştir. İlerleyen zamanlarda Nazlı’nın aklına bir fikir gelir ve halasının her gün düzenli olarak diktiği elbiselerin satışını yapar. Daha sonra onu Almanya’ya götürür ve Münevver hala burada gerçeklerle yüzleşince akıl sağlığına kavuşur.

Bir Garip Külkedisi Masalı

Fikret kendi hayatında mecburi olarak yaşadığı onların kahramanıdır. Sırf şirket başarısı için Semiha ile evlenir fakat onun yanında bir çok sevgilisi olur. İstediği hayatı yaşayamayan ve yönetemeyen Fikret bu döngünün içinde adeta kıstırılmıştır.

Cebimdeki Osman

Bir antikacı ziyaretinde başlayan bu öyküde kahramanımız kendi fotoğrafını bir antikacının vitrininde başka bir aile yanında görür. Kendini evlatlık olduğuna o kadar ikna eder ki bir fotoğrafın peşine düşer.

Ama Böyle Olmadı

Ramiz yüzü çillerle kaplı irice bir kapıcıdır. Çevresindeki insanlar onu genelde dışlar. Fakat onun tek bir hayali vardır oyuncu olmak.

Çitile

Recai ve Remziye’nin temizlik takıntısı olan kızlarının hikayesini okuyoruz. Hem hayatını hem de evliliğini etkileyen bu takıntı sürpriz bir sonla bitiyor.

Senden Çocuğum Olsun İstiyorum

Duran ve Sakine köyde yaşayan sessiz sakin gençlerdir. Bu çift beraber kaçarlar ve buna köylüler oldukça şaşırır. Sakine’nin hamile kalmasıyla köyde bir düğün yapılmasına karar verilir.

Çıksın Halim…

Mert, Güzel Sanatlardan mezun bir gençtir fakat bir türlü iş bulamaz. Bunun üzerine bir kafede garson olarak çalışmaya başlar ve bir anda kendisini fal dünyasında bulur.

Marş Marş…

Üşengeç bir gencin hikayesini okuyoruz. O kadar üşengeç ki yürümeyi sevmiyor ve sırf bu nedenle iş yerinde yatıp kalkıyor.

Geçinip Gidiyoruz İşte

Vedia, huysuzluğu nedeniyle dört koca eskitmiş güzel bir kadındır. Kemalettin adında biriyle evleneceğini duyurur. Bu evliliğin uzun sürmesinin nedeni ise Kemalettin’in aslında işitme cihazı kullanmasıdır ya da kullanmaması.

Kâmil’in Denizkızı

Kâmil ve onun her denize çıktığında bir deniz kızı gördüğünü iddia etmesinin hikayesi.

Büyük İkramiye

Bir hikâye anlatıcısı, Ayşen adlı sevgilisinden tam evlenecekken ayrılmaya karar verir. Ayşen de bunun üzerine evlenir. Bu arada hikâye anlatıcısı bu evlilik için bayağı yüklü bir para biriktirmiştir. Parayı değerlendirmek için şans bileti satma işine girer. Bilet satarken de başka bir kızla tanışır ve âşık olur.

Seni Seviyorum Aşkım, Nice Senelere

Hem eğlenceli hem de dramatik bir hikâye. Bir ailenin annesi sigara ve parfüm kokusu konusunda takıntılıdır. Bu nedenle evde asla kokulu şeyler bulunmaz.

İki Elma

Evlenip boşanan Aslı, hikâye anlatıcısı ile evlenir. Kahramanımız, Aslı ile köye taşınır ve Aslı köyde vakit geçirmekten oldukça memnundur ama bunun yanında çok da gizemli bir kadındır.

Dünya Ahiret Abimsin

İyilik yapmaktan kendini alıkoyamayan İsmet adında birinin hikayesini okuyoruz.

Muazzez ve Yelkovan Çetesi

Muazzez, kahramanımızı terk eder ve saatler dile gelir. Yelkovan çetesi adeta her gün Muazzez’in intikamını alır.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?