Deli Kurtlar Roman Özeti – Hüseyin Nihal Atsız

  • 05 Mayıs 2018
  • 3.424 kez görüntülendi.
Deli Kurtlar Roman Özeti – Hüseyin Nihal Atsız

ROMAN: Deli Kurtlar

YAZAR: Hüseyin Nihal Atsız

TÜRÜ: Tarihi roman

ÖNEMİ: Aşk örgüsü etrafında, bir dönemin tarihinin anlatılmasından dolayı önemlidir.

KONUSU: Yıldırım Beyazıt’ın torunu olan Deli Kurt lakaplı Murat Bey’in yaşamı, savaşlardaki kahramanlıkları ve aşkı konu edilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Deli Kurt: Yıldırım Beyazıt’ın oğlu olan İsa Bey’in çocuğudur. Asıl adı Murat Bey’dir. Romanın ana karakteridir. Savaşlarda başarılar göstermiş ama ailesini bir selde kaybedince bilinmezlere doğru yola çıkmıştır.

Gökçen: Türkmen köyünde yaşayan bir kızdır. Gözlerinin büyülü olduğu düşünülen bu kıza köy halkı peri kızı der. Deli Kurt’un aşık olduğu kişidir.

Satı Kadın: Deli Kurt’u büyüten kadındır.

ÖZET:

Deli Kurt lakaplı Murat Bey, Yıldırım Beyazıt’ın oğlu İsa Bey’in oğludur. Annesini küçük yaşta kaybeden Deli Kurt, Satı Kadın denen bir analık tarafından büyütülür. Evlenince üç kız çocuğu olur. Daha sonra peri kız diye nitelenen Gökçen kıza aşık olur. Varna Savaşı’nda amcaoğlu olan II. Murat’a yakın bir yerde savaşmıştır. İzledi Geçidi’nde Deli Kurt bütün yakınlarını kaybetmiştir. Çakır Bey’in emanetleri de eşine verilmek üzere Deli Kurt’a teslim edilmiştir. Çakır Bey’in torbalarını açan Deli Kurt, İsa Bey’den Çakır’a yazılı mektuplara ulaşır ve mektupları okuyunca kendisinin OsmanlI Şehzadesi olduğunu anlar. Oğlu da olan Deli Kurt, taht kavgalarına kurban gideceğini düşündüğü için buna sevinemez. Varna Savaşı dönüşünde evine gelen Deli Kurt, selden dolayı tüm herkesin öldüğünü Gökçen kızın da, oğlunun da sular altında kaldığını öğrenmesi üzerine kendi yaşamasının da anlamının olmadığını düşünerek bilinmezlere doğru yol alır.

 

Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up