Deli Kurt Roman Özeti – Hüseyin Nihal Atsız

  • 05 Mayıs 2018
  • 6.164 kez görüntülendi.

Deli Kurt Roman Özeti – Hüseyin Nihal Atsız

Deli Kurt eseri Yıldırım Beyazıt’tan sonra Osmanlı tarihindeki ” Şehzadeler Kavgası ” diye bilinen dönemi anlatan tarihi özellik taşıyan romandır. Eser de taht mücadelesi bunun için yaşanan olaylar, ölüm korkuları da anlatılmaktadır. Hüseyin Nihal Atsız akıcı dili ile kaleme aldığı bu eser okuyanları oldukça etkilemektedir. Roman ,okuyanları o döneme götürüp olayların içerisine dahil etmektedir.

ROMAN: Deli Kurt

YAZAR: Hüseyin Nihal Atsız

TÜRÜ: Roman (Tarih)

ÖNEMİ: Aşk örgüsü etrafında, bir dönemin tarihinin anlatılmasından dolayı önemlidir. ” Şehzadeler Kavgası ” diye bilinen döneme ışık tutup , o döneme bizi götürüp yaşatan bir eserdir. O dönem için aynı zamanda bir delil ,kanıt niteliği de taşımaktadır diyebiliriz.

KONUSU: Yıldırım Beyazıt’ın torunu olan Deli Kurt lakaplı Murat Bey’in yaşamı, savaşlardaki kahramanlıkları ve aşkı konu edilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Deli Kurt: Yıldırım Beyazıt’ın oğlu olan İsa Bey’in çocuğudur. Asıl adı Murat Bey’dir. Romanın ana karakteridir. Savaşlarda başarılar göstermiş ama ailesini bir selde kaybedince bilinmezlere doğru yola çıkmıştır.

Gökçen: Türkmen köyünde yaşayan bir kızdır. Gözlerinin büyülü olduğu düşünülen bu kıza köy halkı peri kızı der. Deli Kurt’un aşık olduğu kişidir.

Satı Kadın: Deli Kurt’u büyüten kadındır.

Deli Kurt Roman Özeti

Deli Kurt lakaplı Murat Bey, Yıldırım Beyazıt’ın oğlu İsa Bey’in oğludur. Annesini küçük yaşta kaybeden Deli Kurt, Satı Kadın denen bir analık tarafından büyütülür. Evlenince üç kız çocuğu olur. Daha sonra peri kız diye nitelenen Gökçen kıza aşık olur. Varna Savaşı’nda amcaoğlu olan II. Murat’a yakın bir yerde savaşmıştır. İzledi Geçidi’nde Deli Kurt bütün yakınlarını kaybetmiştir. Çakır Bey’in emanetleri de eşine verilmek üzere Deli Kurt’a teslim edilmiştir. Çakır Bey’in torbalarını açan Deli Kurt, İsa Bey’den Çakır’a yazılı mektuplara ulaşır ve mektupları okuyunca kendisinin Osmanlı Şehzadesi olduğunu anlar. Oğlu da olan Deli Kurt, taht kavgalarına kurban gideceğini düşündüğü için buna sevinemez. Varna Savaşı dönüşünde evine gelen Deli Kurt, selden dolayı tüm herkesin öldüğünü Gökçen kızın da, oğlunun da sular altında kaldığını öğrenmesi üzerine kendi yaşamasının da anlamının olmadığını düşünerek bilinmezlere doğru yol alır.

Diğer Roman Eser Özetleri İçin Tıklayınız.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?