Değirmen Romanı Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 06 Ocak 2018
  • 4.131 kez görüntülendi.
Değirmen Romanı Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Değirmen romanı özetini sizler için hazırladık. Reşat Nuri’nin kaleminden çıkmış olan roman kurgusunun sıra dışı ve gerçekçilikten uzak olması açısından eleştirilere maruz kalmış bir eserdir. Osmanlı imparatorluğunun son yıllarında Sarıpınar adlı ilçede yaşanan küçük bir zelzeleden sonra ilçede yaşanan olaylar romanın konusunu oluşturur.

ROMAN : DEĞİRMEN

YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN

TÜRÜ: Sosyal Roman

ÖNEMİ: Kitabın kurgusunun sıra dışı ve gerçekçilikten uzak olması açısından eleştirilere maruz kalmış bir eserdir.

KONUSU: Osmanlı imparatorluğunun son yıllarında Sarıpınar adlı ilçede yaşanan küçük bir zelzeleden sonra ilçede yaşanan olaylar romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Halil Hilmi Efendi: Sarıpınar ilçesinin kaymakamıdır. Zarif, kibar bir kaymakamdır.

Reşit Bey: Yardımsever bir adamdır ve ilçenin belediye başkamdir.

Arif Bey: ilçenin doktorudur.

Rıfat: Belediyenin başkatibi olan çıkarcı bir adamdır.

ÖZET:

Ömer Bey ilçenin ileri gelenlerindendir. Düzenlediği gecede bir deprem olur. Zelzelede Kaymakam Halil Hilmi Efendi hafif şekilde yaralanır. Ancak karakol komutanı ve belediye başkâtibi merkeze telgraf çekerek durumu abartırlar. Vali büyük bire felaket olduğunu düşündüğü için ilçeye yardım gönderir. Hatta olay daha da abartılarak dünya basınında da yer almıştır. İlçeye giden heyet ise düzenlenen ziyafetlerle günlerini geçirirler. Bu durumdan haberi olan Vali ilçeye gitmeye karar verir. Vali ilçeye gittiğinde Şehzade’nin de aynı gün ilçeye geleceği haberi yayılınca Vali kendisinin de başının yanacağını düşündüğü için ilçeyi Şehzade gelmeden gerçekten harabeye çevirir. Şehzade ilçeyi ziyaretinden sonra Vali Bey’i ve kaymakamı ödüllendirir. Dış ülkelerden gelen yardımla da ilçede valinin yıktırdığı yerler yeniden inşa edilir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up