Decameron Hikaye Özeti | Giovanni Boccaccio

  • 04 Mayıs 2019
  • 770 kez görüntülendi.
Decameron Hikaye Özeti | Giovanni Boccaccio

Decameron Hikaye Özeti | Giovanni Boccaccio

Eser , 1348-1353 yılları arasında yazılmıştır. Decameron, “on gün” anlamına gelir. Eser sadece ilk hikaye örneği olmanın dışında 14. yüzyıl batı hayat tarzını anlatan tarihi bir belge olarak büyük önem taşır. Boccaccio, sadece dinsel konuları ele almamıştır ; doğrudan insanı an­lattığı için günlük olayları işlemiştir.

TÜRÜ: Hikaye 

YAZAR : Giovanni Boccaccio

ÖNEMİ : Eserin en büyük özelliği  Dünya edebiyatında “ilk hikaye örneği” kabul edilir. Bu sebeple ilk hikayeci de Boccaccio olarak kabul görür.

KONUSU :  On kişilik bir grup topluluğun vebadan kaçarak on gün içinde herkesin anlattığı hikayelerin toplamıdır. Eserde yüz hikaye vardır , her biri birbirinde farklıdır. Bu sebeple bu özet yazımızda sadece eserin ana fikrini ve özelliklerini belirtiyoruz.

Decameron Hikaye Özeti

Bir veba salgını olduğu esnada , yedi kız, üç erkek olmak üzere on kişilik bir topluluk,veba salgınından kaçmak için, yakınlarında ki tepelerden birinin eteğine bir köşke çekilir. Bu on kişilik topluluk orada iki hafta kalırlar. Her gün aralarından bir kral ve kraliçe seçerler, onların yönetimi altında, şehrin dertlerinden uzak, neşeli bir hayat sürmeye çalışırlar.Cuma ve cumartesi günleri hariç ; geri kalan on gün içinde öğleden sonra çimenler üzerine yayılıp, herkes birer hikaye anlatır. Cuma ve cumartesi günlerini oruç ve ibadete ayırırlar. Böylece günde on hikaye , toplam yüz hikaye anlatılmış olur. Bu hikayelerin kimisi komik, kimisi acıklıdır.

Diğer Dünya Klasikleri İçin Tıklayınız.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.