Damga Romanı Özeti Oku – Reşat Nuri Güntekin

  • 03 Ocak 2018
  • 4.713 kez görüntülendi.

Damga Romanı Özeti Oku – Reşat Nuri Güntekin

Damga romanı Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılmış bir aşk romanıdır. Eser elli bölümden oluşur ve Reşat Nuri Güntekin’in ilk dönem romanlarından biridir. Aşkı uğruna, sevdiği kadının namusunu korumak için kendini feda eden iffet’in yaşamı konu olarak seçilmiştir. Romanda masallardaki aşk ile gerçek hayattaki aşkın birbirinden farklı olduğu vurgulanmıştır. Aşağıda Damga romanı özetini okuyabilirsiniz.

ROMAN : DAMGA

YAZAR : REŞAT NURİ GÜNTEKİN

TÜRÜ: Aşk Romanı

ÖNEMİ: Elli bölümden oluşan eser, Reşat Nuri’nin ilk dönem romanlarından olması açısından önemlidir.

KONUSU: Aşkı uğruna, sevdiği kadının namusunu korumak için kendini feda eden iffet’in yaşamı konu olarak seçilmiştir. Romanda masallardaki aşk ile gerçek hayattaki aşkın birbirinden farklı olduğu vurgulanmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

İffet: Çocukluğundan beri insanlara iyilik etme arzusunda olan bir kişidir. Sevdiği kadın uğruna hırsız damgası yemiştir.

Vedia: iffet’in âşık olduğu ve namusunu korumak için hapse girmeyi bile göze aldığı kadındır. Evlidir, iffetin kendisi için gösterdiği fedakârlığı kendisine göstermeyen bir tiptir.

ÖZET:

Küçük yaşta annesini kaybeden iffet, kalfası tarafından büyütülmüş bir erkek çocuğudur. Eğitimini babası okula gitmesine müsaade etmediği için özel hocalardan ders alarak tamamlamıştır. Ancak kalfası tarafından gizlice okula da götürülmüştür, iffet, İsmail’in sevdiği kızın namusunu korumak için değirmenden nehre atlayıp ölüme gitmesinin anlatıldığı bir masaldan çok etkilenmiştir, idadiye başlayan iffet, okulda Celal ile arkadaş olur ve Jön Türklerle yakınlaşır.

Okulda yaşanan bazı olayların sonunda iffet jurnalci olarak görülür. Meşrutiyetin ilanı ile birlikte iffetin babası da gözaltına alınarak sürgüne gönderilir. Babası sürgünde ölünce iffet İstanbul’a geri dönerek Kerim Bey’in eşi Vedia ile aralarında yakınlık başlar. Geceleri gizli gizli buluşan iffet, kadının namusunu korumak için bir olay üzerine kendisine hırsız süsü verir ve yakalanıp hapse atılır. Hapis sonrası da çeşitli olaylar iffetin hırsız damgası yemesine sebep olur. Normal yollarla bir türlü iş bulamaz. Ağabeyi Muzaffer’den mektup alan iffet, miras davasını kazandıklarını öğrenir ve Çengelköy’den ev alır. Sokakta gördüğü Vedia ile konuşur ve onunla evlenmek istediğini söylese de olumlu bir yanıt alamaz, iffet onun için yaptıklarını düşünür.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

  • Bu güzel ve harika roman özeti için teşekkürler. Bana çok faydası dokundu.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?