Dalkavuklar Gecesi Roman Özeti – Hüseyin Nihal Atsız

  • 11 Nisan 2018
  • 2.692 kez görüntülendi.

ROMAN: DALKAVUKLAR GECESİ

YAZAR : HÜSEYİN NİHAL ATSIZ

ÖNEMİ: Otoritenin yanında otoriteye şirin gözükmeye çalışan dalkavuklukları anlatması açısından önem arz eden bir eserdir.

TÜRÜ: Tarihi Roman

KONUSU: Hatti ülkesinin kralının mahzendeki şarapları bulma serüveni ve şarap bağımlısı olarak ülke otoritesinin zarar görmesi, etrafında dalkavukların onu yanlış yönlendirmesi eserin konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Subbiluliyuma: Şarap içmeye başlayınca devlet işlerini bırakan kraldır.

Tutaşil: Başkumandandır. Sert, çalışkan, yiğit mizaçlı komutandır. Şarap içmez. Ayak oyunları ile görevi elinden alınır.

Hantilyas: Nerden geldiği ve ne yaptığını kimsenin bilmediği esrarengiz kadındır. İkeznini: Suların şarap olduğunu ortaya çıkartan bilgindir.

ÖZET:

Subbiluliyuma, Hatti ülkesinin kralıdır. Doğan erkek çocuğu için eğlenceler düzenlenirken Hantilyas isimli kadın eğlence de üzgündür. Başkumandan Tutaşil ise Hantilyas’a eğlenmesini söyler. O ise eğlenmek bir yana ölmeyi bile düşünür. Tutaşil sarayın mahzeninde zehirli fıçıların olduğunu, içerse dileğinin yerine geleceğini söyler. Ancak Hantilyas da dahil bu sulardan içenler zehirlenmezler. Suların ne olduğunun ortaya çıkartılması için emirler verilir. Kral Subbiluliyuma bu suyla etrafındakilerin sadakatini ölçen oyunlar düşünür. Kurultayda bu suların ne olduğu tartışılırken bilgin ikeznini bu suların şarap olduğunu dile getirir. Ancak kurultaydakiler ve Kral bu suya “Tanrı’nın Kral’a gönderdiği tılsımlı su” denmesi kararlaştırılır ve şarap adı yasaklanır. Ancak ülkeden bu ad yayılmaya başlanınca Kral da şarap içer ve sarhoş olmaya başlayarak devlet işlerini bırakır. Başkumandan Tutaşil ise savaşlarda başarılar kazanmaktadır. Ancak kralın etrafındakiler sürekli içer ve ayak oyunları ile Tutaşil’in de kral tarafından azledilmesi sağlarlar. Savaş sonrası düzenlenen kahramanlar gecesi, kralın dalkavukları ile dolar taşar ve gece “dalkavuklar gecesi” haline gelir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?