Dağa Çıkan Kurt Hikaye Özeti | Halide Edip Adıvar

  • 30 Mayıs 2019
  • 1.054 kez görüntülendi.

Dağa Çıkan Kurt Hikaye Özeti | Halide Edip Adıvar

Dağa Çıkan Kurt , bu esere adını veren hikayedir fakat kitabın içerisinde otuz iki hikaye ve gezi notları mevcuttur.Halide Edip Milli Edebiyat Dönem yazarıdır. Dönem yazarlığı boyunca Türkiye’nin savaşlarını , cephede yaşananları her zaman önde tutmuştur ana teması ve hikayeleri bu konu üzerinde ilerlemiştir.

YAZAR: Halide Edip Adıvar

TÜRÜ: Hikaye

ÖNEMİ : Birinci Dünya Savaşı sonlarına doğru ve Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde Anadolu’yu , yurdu kapsayan hikayeler eserde mevcuttur. Yazdığı her hikaye her yazısı ses getiren ve tartışılan yazarımız Halide Edip Adıvar bu eseri ile ses getirmiştir. Anlattıkları dönemin kanıtı niteliğindedir.

KONUSU : Anadolu’nun hastalık , yoksulluk , savaş ve cephelerde verdiği mücadeleler , cephe gerisinde yazarın şahit olduğu olaylar bir çok hikaye de farklı şekilde kitapta anlatılmıştır. Dağa Çıkan Kurt hikayesinde ise hayvanlar üzerinde anlatılan hikayede her hayvan bir ülkeyi temsil etmektedir. Eserdeki kurt Türkiye’dir.

Halide Edip Adıvar’ın diğer eser özetleri için lütfen tıklayınız.

ŞAHIS KADROSU:

Fil : Ormanın en yaşlısıdır ve sözü geçen biridir.

Kurt : Aslında Türkiye’dir , ormandaki huzursuzluk sebebi olarak gösterilip bozguna uğratılmaya çalışılır.

Dağa Çıkan Kurt Hikaye Özeti

Bir gün ormanda bütün hayvanlar kavga eder ve büyük bir kaos ortaya çıkar. Resmen ormanda taş taş üstünde kalmaz.Böyle uzun süre devam eden dönem de hayvanlar birbiri ile konuşmaz , kavga eder , birbirleri ile düşmanca hareketler içerisinde bulunurlar ve böylede devam ederler. Fakat bu gidişata dur demek isteyen , ormanın bu şekilde olmayacağını düşünen Fil ;ormanın en yaşlısı olarak , tüm hayvanların ormanda toplanıp konuşulmasını , sorunların çözülmesi için bir toplantı yapmak ister.

Bütün hayvanlar bir araya gelir ve bu düşmanca hareketlerin artık sona ermesi gerektiğini , dostluk içerisinde yaşanması gerektiğini kararı alınır. Her hayvan kendi bölgesinde özgürce , rahatça ve serbest bir şekilde dolaşacaktır. Bu karara varılmış olsa da ; hayvanlar arasındaki huzursuzluk devam eder. Bunca olaydan sonra huzursuzluğun sebebi Kurt çıkar. Bu sebeple bütün hayvanlar toplanıp kurt diyarına saldırır. Bozguna uğrayan Kurt bunun altında kalmak istemez ve intikamını almak için dağa çıkar. 

Hikaye de Kurt ; Türkleri diğer hayvanlar ise diğer milletleri temsil etmektedir.

Diğer Milli Edebiyat Eser Özetleri İçin Tıklayınız.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?