Çulluk Roman Özeti – Mahmut Yesari

  • 07 Mayıs 2018
  • 538 kez görüntülendi.
Çulluk Roman Özeti – Mahmut Yesari

Çulluk Roman Özeti – Mahmut Yesari

Çulluk romanı Mahmut Yesari tarafından kaleme alınan bir eserdir. Çulluk roman özetini sizler için itinayla oluşturduk. Sınavlarda başarılı olabilmeniz için verdiğimiz desteği devam ettiriyoruz.

ROMAN: Çulluk

YAZAR: Mahmut Yesari

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Çullukların gece görünmesi, çiftleşme arzularının çok olması roman şahıslarının da karanlık ve zor fabrika yaşamlarına, aşk ve cinsellik peşinde koşmalarına atıfta bulunularak oluşturulmuş bir romandır.

KONUSU: İstanbul’da fabrikada sıkıntılarla çalışan ve kadınlarla ilişkisi olan Murat’ın, su çulluğuna benzettiği köydeki sevdiği Esma’yla olan macerası ve Esma’nın ölümüne uzanan kaçma hikâyesi romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Murat: Romanın başkişisidir. Yakışıklı olan Murat’ın fabrikada birçok bayanla ilişkisi olmuştur. Sorumluluklarının bilincinde olan bir şahıs değildir, ilişkisi olduğu Mürüv- vet’i bırakır köye gider, Esma ile evlenmek için onu kaçırmaya çalışır. Hayal kırıklıklarıyla dolu yaşamı vardır.

Hayri: Yetim büyüyen bir kişidir. Gittiği her yerde dışlanan bir şahıstır. Silah çektiği, kavgacı bir hayattan sıyrılarak kendine sakin bir yaşam seçmiştir.

Esma: Murat’ın sevdiği kadındır. Ailesi istediği için zorla evlendirilir ve düğün gecesi Murat’a kaçtığından dolayı öldürülür.

ÇULLUK ROMAN ÖZETİ:

Murat, İstanbul’da Cibali Tütün Fabrikası’nda çalışmaktadır. Mürüvvet ile ilişki yaşamaktadır. Annesi Mürüvvet’in Murat’la evlenemeyeceğini düşünmesine rağmen Mürüvvet annesine Murat’ı sevdiğini söyler. Murat kirayı da geciktiren bir tiptir. Murat köyden bir mektup almıştır. Murat’ın babası oğlunu Esma ile evlenmesi için köye çağırmaktadır. Murat arkadaşı Hayri’ye köye gideceğini ve iki yıl önce gördüğü Esma’yı unutamadığını söylemiştir. Hayri Münevver’in gülüşünü de Esma’ya benzetmektedir. Münevver ise hastadır. Murat fabrika sandığından para almış ve Münevver’in tedavisi için kullanmıştır. Ancak çıkan dedikodular Münevver’in doktor ile ilişkisi olduğu yönündedir. Hatta Murat bu konuyla ilgili imzasız bir mektup alır. Şoför Aziz ile kavga eden Murat daha sonra fabrikadan atılınca köye döner. Hayri ise Münevver’e Murat’ı beklememesini söylemesi ve gerçekleri anlatması üzerine kendisini isteyen Bekir Efendi ile evlenmeye karar vermiştir. Murat ise Esma’yı aramaktadır. Esma aile baskısı sonucu paralı olan Mustafa ile evlendirilmek istenir. Düğün gecesi Esma, Murat ile kaçar ve arkalarından atılan kurşunla Esma ölür. Murat ise yaralanır ve zamanla iyileşir. Ancak çolak ve topal kalır. Daha sonra tekrar İstanbul’a gitmek için yola çıkar. Annesinin ve babasının elini öperek köyden ayrılır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up