Çok Bilen Çok Yanılır Tiyatro Özeti | Recaizade Mahmut Ekrem

  • 19 Nisan 2019
  • 1.792 kez görüntülendi.

Çok Bilen Çok Yanılır Tiyatro Özeti | Recaizade Mahmut Ekrem

Tanzimat Dönem yazarlarından Recaizade Mahmut Ekrem’in komedi türünde kaleme aldığı oyundur. Eserin “Kaz Kuyuyu Boyunca”, “Kemlik Eden Kemlik Bulur!” gibi isimleri de vardır. Dönemin görücü usulü evliliklerine de renk katarak komik bir halde anlatılması sağlanmıştır.

 TÜRÜ :  (Komedi)  Tiyatro 

Diğer Tiyatro eserlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

YAZAR : Recaizade Mahmut Ekrem

ÖNEMİ:  Binbir Gündüz Hikayelerin den alınan masal tiyatroya uyarlanmıştır. Bu sebeple eser çok özgün sayılmamaktadır. Eser çok kez sahnelenmiş ve klasik oyunlar arasında yerini almıştır.

KONUSU: Olaylar Maraş’ta geçmektedir. Halep Valisi İlyas Paşa’nın oğlu İhsan Bey, Maraş Kaymakamı Edip Efendi’nin kızı Lütfiye ile evlenecektir ve kendisi bilgi almak için kılık değiştirerek Maraş’a gider. Kıskanç bir yapısı olan Kadı Azmi Efendi ise bu evliliğe karşıdır ve evliliği engellemek ister.

ŞAHIS KADROSU:

Kadı Azmi Efendi : Maraş Kadısı Azmi Efendi kötü niyetli , Kaymakam Edip Efendi’yi çekemeyen bir adamdır. Kaymakamın mutsuzluğu için elinden gelen yapar ve hiç bir fırsatı kaçırmaz. Sonunda kendi kazdığı kuyulara kendisi düşer.

Kaymakam Edip Efendi : Kadı Azmi’nin sevmediği adamdır. Aslında kendi halinde biridir.

Lütfiye : Kaymakam Edip Efendi’nin kızıdır. Kadı Efendi’nin yaptıklarından dolayı en sonunda ondan bir öç almak ister.

İhsan Bey : Halep Valisi’nin oğludur ve Lütfiye’nin kocasıdır.

Ayşe : Kahveci Hasan Ağa’nın kızıdır. Eser sonunda Kadı Azmi Efendi ile evlenir.

Çok Bilen Çok Yanılır Tiyatro Özeti

Maraş Kadısı Azmi Efendi , Kaymakam Edip Efendi’yi çekemez ve anlaşamaz. Onun mutsuz olması için her fırsatı kollar ve planlar yapar. Edip Efendi’nin kızı Lütfiye’yi Halep Valisi’nin oğlu İhsan Bey ister. Kadı Azmi Bey bu haberi duyunca küplere biner , engel olmak için elinden geleni yapar. İhsan Bey ise bu arada Lütfiye’yi önceden görmek için yoksul gezgin kılığına girer ve Maraş’a gelir. Azmi Efendi bu yoksulun İhsan Bey olduğundan haberi olmadığı için kendince oyun yapar ve yoksulu İhsan Bey diye tanıtıp Lütfiye ile evlendirirler. Halbuki gezgin kılığında ki yoksul zaten Halep Valisi’nin oğlu İhsan Bey’dir. Lütfiye önce yoksul ve aynlış kişi ile evlendiğini düşünürken onun gerçekten İhsan Bey olduğunu öğrenince sevinir fakat Lütfiye Azmi Efendi’nin yaptıklarından dolayı öç almak ister.

Kötü niyetli Azmi Bey’e ders vermek için Lütfiye bir plan yapar.  Bir gün Kadı Azmi Efendi’nin mahkeme odasına gider ve kendine hayran bırakır , kendisini de Kahveci Hasan Ağa’nın kızı Ayşe olarak tanıtır. Kadı Efendi hayran kaldığı bu kadın ile evlenmek için hemen karısından boşanır ve Ayşe ile evlenir. Ayşe ise aslında çolak, topal, çopur, hafif akıllı, çirkin bir kızdır. Kadı Azmi Efendi yine kendi kazdığı kuyuya kendisi düşer. Lütfiye böylece öcünü almış olur.

4/5 - (1 vote)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?