Çizgili Pijamalı Çocuk Roman Özeti – John Boyne

  • 12 Haziran 2021
  • 87 kez görüntülendi.

Çizgili Pijamalı Çocuk Roman Özeti – John Boyne

Çizgili Pijamalı Çocuk 51 farklı dile çevrilen ve insanların dikkatini çeken, oldukça fazla ödüle sahip klasik romanlardan biridir. 224 sayfalık bir roman olan Çizgi Pijamalı Çocuk kitabının konusu ve kurgusu itibariyle ilgi çeken kitaplardan biri olduğunu ifade edebiliriz. İrlandalı yazar John Boyne’nin romanı, klasikleşmiş romanlardan biri olarak ön plana çıkmakta ve birçok insan tarafından okunmaktadır. Çizgili Pijamalı Çocuk’un basımı TUDEM Yayınevi tarafından üstlenilmiştir. Kitabın çevirisini Tayfun Törüner ve Tülin Törüner yapmıştır. Bu yazıda Çizgili Pijamalı Çocuk özeti ve daha fazla bilgiyi okuyabilirsiniz.

Türü

Roman

Önemi

Çizgili Pijamalı Çocuk kitabı 2007 İrlanda Kitap Ödüllerinde, Yılın Çocuk Kitabı Ödülü’nün sahibi. Bunun yanında 2008 yılında film olan kitaplar arasındadır.

Şahıs Kadrosu

Bruno, 9 yaşında ailesiyle Out With’e taşınmak zorunda kalan ve oyun oynamayı çok seven baş karakter.

Shmuel, yeni taşındıkları evde tanıştığı arkadaşı. Shumel’in daha önce hiç arkadaşı olmamış.

Fury, ülkeyi yöneten kişi fakat kısa boylu tıraş olurken bıyığının birazını kesmeyi unutuyor

Eva, Fury’nin eşi

 

Çizgili Pijamalı Çocuk Özeti

Dünya Savaşı esnasında yolları kesişen iki çocuğun dostluklarını anlatan roman, John Boyne tarafından yazılmıştır ve ilk yayınlandığı günden itibaren, dili ve kurgusu itibariyle insanların dikkatini çekmiştir. Peki bu iki arkadaşın dostluklarını sıra dışı yapan unsur tam olarak nedir?

Karakterlerden biri Auschwitz Toplama Kampında bulunan komutanlardan birinin oğlu olan Bruno’dur. Diğeri ise kampta esir olan ve yaşantısını esaret temelinde sürdüren Schmuel’dir. Onun bir çitin içinde yaşadığını gören Bruno çok şaşırır. Burada yaşayan herkes çizgili kıyafetler giyer. Bruno bu kıyafetlerin pijamaya benzediğini düşünür.

Bruno’nun annesi babasını Berlin’e geri dönmek ikna ettiğinde Bruno arkadaşıyla vedalaşmak için çitin oraya gider. Fakat Bruno, Shmuel’in babasının kaybolduğunu öğrenir. Hapishane kıyafetlerini çalar ve çitin diğer tarafında geçer. Çitin diğer tarafında olanları görünce hayrete düşer. İki çocuk kalabalık arasında sürüklenerek karanlık gaz odalarına kilitlenirler. Tüm ailesi bir yıl boyunca Bruno’yu arar ama bulamazlar. Bir yıl sonra Bruno’nun babası oğlunun terk edilmiş kıyafetlerini gördüğünde ise korkunç gerçeği anlayacaktır.

Çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap eden ve samimi bir dostluğu anlatan roman, savaşın yarattığı yıkımı da gözler önüne sermektedir. Bu nedenle bir yandan insanların içini ısıtan bir konuya sahip olsa da bir yandan da hüznü bünyesinde barındırmaktadır.

Sinemaya da uyarlanan Çizgili Pijamalı Çocuk, pek çok önemli konuyu akıcı bir dil ve başarılı bir kurgu ile anlatmakta ve gerçek dostluğun ne olduğunu gözler önüne sermektedir. Konusu itibariyle hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden ve bu nedenle ön planda yer alan kitap, dünya edebiyatının yapı taşlarından birisidir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?