Çingene Roman Özeti – Ahmet Mithat Efendi

  • 15 Temmuz 2021
  • 330 kez görüntülendi.

Çingene Roman Özeti – Ahmet Mithat Efendi

Çingene kitabı içerisindeki olaylar 19.yüzyılda meydana gelmiştir. Roman İstanbul’da geçmektedir. Çingene özeti ve kitap ile ilgili detayları bu yazıda bulabilirsiniz. Ahmet Mithat Efendi’nin bu romanda romantizm etkilerini işlediğini görüyoruz. Romanın akışı boyunca sık sık okuyucuya bilgi verme vardır.

Türü:

Roman

Önemi:

Çingene kitabı Letaif-i Rivayat külliyatının on beşinci kitabıdır. Eser, ilk olarak 1887 yılında Tercüman-ı Hakikat’te tefrika edilmiş ve aynı yıl basılmıştır.

Şahıs Kadrosu

Şems Hikmet: Yirmi iki yaşında zengin bir beyzade. Kitabın baş kahramanıdır. Yaşına rağmen son derece olgun, kültürlüdür. Servetlerini boşa harcamaz ve akıllıca işler yapar.

Ziba: 15 yaşında bir Çingene kızı. Hızlı öğrenir ve pratik zekalıdır.

Hoca Selimcan: Baş karakter Şems Hikmet’in babasına da hizmet etmiş, delikanlının eğitimini bizzat üstlenmiştir.

Rakım Bey: Şems Hikmet’in kardeşi ile evlidir. Kültürlü bir gazetecidir. Bilgili ve aydın bir kişiliği vardır.

Kitapta yer alan diğer karakterler ise Sihri Efendi, Davut Bey, Artin Elvanyan Bey, Düriye Hanım, Şems Hikmet’in annesi.

Çingene Özeti

Kitabın içerisinde, durumu iyi, görgülü ve kültürlü olan genç Şems Hikmet, kendi ve saygıdeğer arkadaşları ile beraber Kağıthane’ye eğlenceye giderler. Burada yiyip içen bu arkadaş grubunun yanına bir çingene topluluğu gelir ve ortam daha şenlikli bir hale bürünür. Çingeneler ile beraber çalıp söyleyerek eğlenirler. Çingene grubunun içerisinde yer alan Ziba adında genç kız Şems Hikmet Bey’in oldukça hoşuna gider. Kıza ertesi günde oraya gelmesini söyler. Ertesi gün Hikmet Bey, oraya gider ve o kızı bulur. Kıza eğitim vermek istediğini söyler. Kızın ailesinden izin aldıktan sonra Çingene kızı bir tanıdığının yalısına yerleştirilir. Şems Hikmet, bu yalıda bir sene boyunca kıza adabı muaşeret ve müzik dersleri verdirir.

Bu esnada yakın çevre bu olayı duyar. Arkadaşları Ziba’nın bu değişimini görmüş ve onu böyle kabul etmişlerdir. Ancak Şems Hilmet’in annesi ve eniştesi bu durumu kabul etmezler. Özellikle eniştesi, Çingenelerin durumu üzerinde kültürel ve etnografik tartışmalara girerek istemediğini belirtir. Delikanlı, Ziba’yı çok sevmektedir, ancak ailesine de karşı gelmek istemez. Böyle kültürlü ve mal varlıklı bir adamın, Çingene kızını sevdiği kısa bir süre sonra tüm İstanbul’un diline dolanır. Şems Hikmet mahalle baskısının altında ezilir. Ziba ise tüm olanlardan habersiz eğitimini sürdürerek tam bir hanımefendi olmuştur. Şems Hikmet, tüm bu olanlardan sıkılmıştır. Bir gün annesinin söylediği bir söz sonucunda tartışırlar. Delikanlı, bu duruma çok üzülür. Annesinden duyduğu bu ağır sözleri kaldıramaz ve intihar mektubunu yazarak kendini bahçedeki kuyuya atar. Beyin atladığını göre konak çalışanları hemen çıkarırlar. Delikanlı henüz ölmemiştir, ancak kafasına aldığı darbeler sonucunda aklını kaybetmiştir. Geçmiş olsun dileği için eğitmeni ile yanına gelen Ziba’yı gören hane halkı oldukça şaşırır. Karşılarında bir Çingene kızı yerine adeta terbiyeli ve eğitimli bir hanımefendi vardır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?