Çıkrıklar Durunca Roman Özeti – Sadri Ertem

  • 08 Mayıs 2018
  • 3.463 kez görüntülendi.
Çıkrıklar Durunca Roman Özeti – Sadri Ertem

ROMAN: Çıkrıklar Durunca

YAZAR: Sadri Ertem

TÜRÜ: Sosyal-Siyasal roman

ÖNEMİ: Ekonominin can damarlarından olan dokuma tezgahlarının bitişi ve Avrupa imalatının gelişmesi gibi farklı bir konuyu ele alması açısından önemlidir.

KONUSU: Adaköy’de başta Haşan olmak üzere tüm köylünün zenginler ve hükümetle mücadelesi, Avrupa mallarının iç piyasadaki çıkrıkları durdurmasının öyküsü anlatılır.

ŞAHIS KADROSU:

Haşan: Romandaki ana şahıstır. Isyan’ın merkezindedir. Sevdiği kızın öldürülmesi ve çıkrıkların durdurulması ile mücadele başlatmıştır.

Sıddıkzade: Gaddar, zengin ve çıkarını düşünen bir şahıstır. Her fırsatta köylüyü ezmiştir. Köylü tarafından öldürülür.

ÖZET:

Adaköylü Haşan ile Hatice birbirine aşıktır. Haşan gurbete çıkınca Hatice de evlendirilir. Haşan gurbet dönüşü Hatice ile köyden kaçar ve uzun bir yol yürüdükten sonra bir dergaha sığınırlar. Sıddıkzade ise köyü çıkarcı ağasıdır. Kurnaz, çapkın ve zorba bir ağadır. Hem zengin hem de hükümette adamlarının olması nedeniyle kimse ona bir şey yapamamaktadır. Eskiden Hatice’ye asılmış ama yüz bulamamış olmasından dolayı Hatice’yi dere kenarında dövmesi de başına buyruk hareket etmesinin göstergesidir. Hatice yediği dayaktan dolayı ölür. Haşan ise Dergah’ta çobanlık eder. Sıddıkzade’ye kini olan Haşan, yünleri satmak için İstanbul’a gider. Tüm yurtta Avrupa’nın ucuz mallarının kullanıldığını ve çıkrıkların durduğunu görür. Haşan ile beraber tüm köylü Avrupa mallarına karşı mücadele başlatır ve hükümetle bile savaşırlar. Sıddıkzade de Avrupa’dan gelme ucuz dokuma ürünleri satmaya başlar. Halkın alması için çok çeşitli hilelere başvurur ama halk örgütlenmiş, Avrupa malı almamış ve Avrupa mallarını törenle meydanda yakmıştır. Kinlenen Sıddıkzade ise hükümeti Adaköy’de oturan halka karşı kışkırtmıştır. Köylüler ise eski eşkıyalardan Pazvantoğlu kumandasında Devrek’i sonra Mengen’i işgal ederler. Ancak hükümet kuvvetleri olayları bastırır. Sıddıkzade ise köylülerin evini ateşe vermesiyle ölür. Dergah ise askerler tarafından yerle bir edilir, çıkrıklarda tiftik işleyenler yenilerek Avrupa imalatı güç kazanır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up