Cevdet Bey ve Oğulları Roman Özeti – Orhan Pamuk

  • 10 Mayıs 2018
  • 4.647 kez görüntülendi.
Cevdet Bey ve Oğulları Roman Özeti – Orhan Pamuk

ROMAN: CEVDET BEY VE OĞULLARI

YAZAR: ORHAN PAMUK

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Thomas Mann’ın kaleme aldığı aile romanı “Bud- denbrook Ailesi” adlı eserden etkilenerek yazdığını ifade ettiği roman, Pamuk’un ilk romanı olması ve romana “Tipik bir 19. yüzyıl gerçekçi romanıdır.” demesi açısından önem taşır.

KONUSU: Cevdet Bey’in gayrimüslimlerin tüccarlık yaptığı bir dönemde, Müslüman bir kimlikle tüccarlık yaparak büyük bir şirket kurması ve ailesinin yaşadıkları anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Cevdet Bey: Romanın başkahramanıdır. Tüccardır. Bütün olaylar bu şahıs etrafında gelişir. Romanın ilk bölümünde Cevdet Bey’in para kazanmaya hayatını adaması anlatılmıştır. Üç çocuğu vardır ve yaşamının sonuna doğru işlerini onlar yürütür. Romanın ikinci bölümünde ölse de varlığı tüm roman boyunca hissedilen bir karakterdir.

Fuat Bey: Romandaki ilk Müslüman tüccarlar arasında değerlendirilebilecek diğer bir kişidir. Kendisi Cevdet Bey’in yakın arkadaşıdır. Yahudi bir aileden gelip daha sonra Müslüman olur.

Nigan Hanım: Cevdet Bey’in eşidir. Şükrü Paşa’nın kızıdır. Kendisi geleneksel değerlerin koruyucusudur.

Osman: Cevdet Bey’in büyük oğludur ve onun ölümünden sonra işlerin başına geçer. Refik: Cevdet Bey’in küçük oğludur. Mühendistir.

[Adsense]

Cevdet Bey ve Oğulları Roman Özeti

Annesini ve babasını kaybetmiş olan Cevdet Bey, uzak akrabası olan Zeliha Hanım ile aynı evde yaşamaktadır. Kendisi İstanbul’un ilk Müslüman tüccarıdır. Cevdet Bey’in abisi Nusret ise veremdir ve son günlerini yaşamaktadır. Abisi, kardeşi Cevdet’e çocuğunu yanına almasını vasiyet eder. Cevdet Bey’in otuz yıl içerisinde Osman, Refik ve Ayşe isimli üç çocuğu olmuştur. Cevdet Bey’in bu çocuklardan da torunları vardır.

Cevdet Bey Müslüman bir toplumda tüccarlık yapmakla marjinal bir kişilik olduğunu düşünür. Çünkü yaşadığı dönemlerde tüccar olanlar genellikle gayrimüslimlerdir. Cevdet Bey bu aykırılığı bilinçaltına attığından bunu rüyasında da görür. Rüyasında sınıfının su bastığını ve hocanın da kendisini cezalandırmak istediğini görür. Ama buna cesaret edemez. Sınıftaki su Cevdet’in teridir. Hoca ise toplumu temsil eder. Cevdet Bey’in bilinçaltında toplum tarafından ezildiği ve sınıf ayrımına tabi tutulduğu duygusu vardır. Bu yüzden de paşa kızı olan Nigar Hanım ile evlenmek istemiştir. Yaşı ilerledikçe hedeflerine ulaşmış olan Cevdet Bey, bunu yine de yeterli görmemektedir. Sonraları sağlık sorunları da baş gösterir. İşlerini oğulları yürütmeye başlar. Kendisi de “50 Yıllık Ticari Hayatım” adlı bir kitap çıkarmaya çalışır. Bu süreç içerisinde de ülkede önemli siyasi değişiklikler olur ama Cevdet Bey siyasete ilgisiz kalır. Cevdet Bey kitabı çıkaramadan vefat eder.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up