Cesur Yeni Dünya Özeti

  • 07 Aralık 2021
  • 147 kez görüntülendi.

Cesur Yeni Dünya Özeti

Cesur Yeni Dünya özeti bakıldığı zaman ilk çıktığı günden beri ilgi ile okunan bir kitap olmaktadır. Cesur Yeni Dünya kitabına bakıldığı zaman romanın kurgusu Londra’da 26. Yüzyılda geçiyor ve genel olarak distopik bir atmosfer bulunuyor. Cesur Yeni Dünya kitabı Aldous Huxley tarafından yazılmıştır ve kitap içerisinde insanların tamamen insanı duygulardan yoksun olduğu bir dünyada geçiyor.

Cesur Yeni Dünya özet insanlar doğduğu zaman sınıflara ayrılıyor ve kaderleri belirleniyor. Burada normal doğum tamamen yasaktır ve Londra’nın kuluçka merkezi içerisinde büyüyen tüm bebekler dünyaya gelmekte olup alt kategoriden üst kategoriye doğru olarak epsilon, gama, delta ve alfa olarak sınıflandırılıyor.

Cesur Yeni Dünya Özeti

Cesur Yeni Dünya Özeti

Cesur Yeni Dünya Özet

Cesur Yeni Dünya özet genel olarak kategorilere ayrılan bebekler en alt kategori Epsilon kısmından başlar. Doğan bebeklerden bazıları işçi olurken bazıları da belirli bölgelerde yaşamak için ayrılıyor ve eğitim alıyor. Roman içerisinde kişilere uykuda eğitim ile her sınıfa huzurlu ve mutlu oldukları aşılanıyor. Alt sınıfta olan kişiler bu sınıfta olma mutluluğunu hissederler ve tamamen yönetilen insanlarla dolu bir dünyada yaşarlar.

Doğan bebeklerin bilincine girilmektedir ve herkesin mutlu olduğu aşılanır, aile kavramı bulunmaz ve bu sebeple eş diye bir kavram bulunmaz. Herkes birden fazla kişi ile beraber olabiliyor ve bu dünya içerisindeki kişiler sürekli olarak hap kullanırlar. Bu hap insanlara rahatlama hissi veriyor ve genel olarak her şey toz pembe görülüyor.

Cesur Yeni Dünya analizi bakıldığı zaman roman içerisinde verilen haplar ile birlikte her şey daha toz pembe görülüyor ve yaşlanma, hastalanma ve şişmanlama gibi durumlar bulunmuyor. Bunun sebebi kişilere verilen haplardan olmaktadır. Kurulan yeni dünya içerisinde farklı iki kişi gelir ve araştırmaya başlar, içerisinde bir anne ile oğlu ile tanışır ve Londra’da bulunan kuluçka merkezine gelirler.

İlginizi Çekebilir – Vurun Kahpeye Kitap Özeti

Cesur Yeni Dünya Karakterleri

Cesur Yeni Dünya karakterleri bakıldığı zaman roman içerisinde üreme teknolojisi uykuda ve öjenik uyguda öğretim sistemleri ile toplum değiştirmektedir. Bu tanımlanan dünya genel olarak bir ütopya olarak görünmektedir fakat genel olarak ironik bir ütopya olmaktadır. İnsanlık daha sağlıklı, teknolojik açıdan gelişmiş, yoksulluk ve savaşlarda yok edilmiştir. Cesur Yeni Dünya karakterleri bakıldığı zaman,

  • Bernard Marx, alfa artı psikoloğu olmaktadır ve uygarlıkta çok önceden belirlenen rollerine kolay bir şekilde razı olmaları için yetiştirilen insanlar olmaktadır. Bununla beraber alfa ve ilkel bir kişiye yakışmayan görünüşü bulunur.
  • John the Savage yani vahşi, Thomas ve Linda’nın oğlu olmaktadır. Dünya devletinin dışında büyüyen tek bir ana karakter olmaktadır.
  • Henry Foster, Hatchery’nin yöneticisidir ve Lenina’nın partneri olmaktadır.
  • Lenina Crowne, John’un sevdiği sarışın kızdır ve aynı zamanda Beta- Artı embriyo personeli olmaktadır.
  • Mustapha Mond, Batı Avrupa’da dünya denetçisi olmaktadır.
  • Fanny Crowne, Lenina’nın arkadaşı ve Beta Embriyo personeli olmaktadır.
  • Linda karakteri, John’un annesidir ve müdürün oğluna hamile kalır.

Cesur Yeni Dünya özet pdf kitabı içerisinde bulunan karakterlerin her birinin yaşadığı olaylar aslında bir ana fikri oluşturuyor. Yeni dünya düzeni içerisinde bulunan farkında olan kişiler ile farkında olmayan kişiler arasında bulunan çatışma okuyucuların aslında kendisinden bir şey görmesini sağlıyor.

Sonuç

Cesur Yeni Dünya kitabı sonuç olarak ırkların tam olarak eşit olduğu ve aynı zamanda herkesin mutlu olduğu bir dünyayı konu almaktadır. Fakat ironik bir şekilde tüm gelişmeler bireyler için önemli olan değerlerin kaldırılması ve yok edilmesi ile başarılmaktadır. Cesur Yeni Dünya pdf olarak bulunmaktadır ve kişiler indirerek Cesur Yeni Dünya kitabını inceleyebilirler.

Cesur Yeni Dünya yorum bakıldığı zaman bu değerler ise sanat, aile, kültürel çeşitlilik, felsefe ve edebiyat olmaktadır. Yeni dünya içerisinde tanrı Ford olmaktadır ve önüne gelen herkesle cinsel birliktelik yaşayan ve vücut üzerinde yan etkileri azaltılan toplumdur.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?