Cenap Şahabettin Eser Özetleri

  • 16 Kasım 2017
  • 8.610 kez görüntülendi.
Cenap Şahabettin Eser Özetleri

Cenap Şahabettin Eser Özetleri

Cenap Şahabettin Eser Özetlerini sizler için derledik. Aşağıda bazı eserlere ait kısa özetler var. Bunları okuyup bilgilenebilirsiniz.

TAMAT ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin’in şiir kitabıdır. 18 manzumeden oluşan bu eserde şair gençlik şiirlerini toplamıştır. Cenap Şahabettin’in ilk şiir denemelerini içerdiği için sanat değeri çok yüksek değildir.

HAC YOLUNDA ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin’in Cidde’ye görevli olarak giderken gözlemleriyle oluşturduğu gezi türünde bir eserdir. Eser 17 mektuptan oluşmuş ve Servetifünun’da yayımlanmıştır. 1,2,3 ve 4. mektuplar “El-Kahire Vapurundan”dır ve İstanbul’dan ayrılışı, vapurdakilerle kültürel sohbeti konu edilmiştir. 5,6 ve 7. mektuplar ise İskenderiye’dendir. Bu mektuplarda İskenderiye tarihi ve gezilen yerler anlatılmıştır. 8. mektupta Kahire’ye giderkenki tren yolculuğu, Nil kıyıları tasviri vardır. 9’dan 13. mektuba kadar yazılanlar ise Kahire’den kaleme alınmıştır. 14 ve 15. Mektup Süveyş’ten yazılmışken 16. mektup “Rahmani’ye Vapurundan” yazılmıştır. Bu mektuplarda Cenap Şahabettin usta bir nesir yazarı olduğunu gösterir.

AFAK-I IRAK ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin gezi türündeki bu eserinde vapurla gerçekleştirdiği Bağdat seyahatini anlatmıştır. Yazar eserinde bölge halkının İngilizlerce sömürülmesi ve hor görülmesini kaleme almış, Bağdat’ın içinde bulunduğu durumdan bahsederken orada Fuzuli’nin izlerini de bulmuştur.

SURİYE MEKTUPLARI ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin’in gezi türündeki bu eseri diğer eserlerinden çok ileride değildir. Kitap olarak basılmamıştır. Eserin çok parlak olmaması araştırmacılar tarafından da dile getirilmiştir. Eserde Suriye gözlemlerine yer verilmiştir.

AVRUPA MEKTUPLARI ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin’in I. Dünya Savaşı yıllarında Avrupa’yı dolaşması ve izlenimleri anlatılmıştır. Eser Tasvir-i Efkâr’da yayımlanmış, daha sonra kitap olarak basılmıştır. Eserde 22 mektup yer alır. Eserde Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Çekoslovakya, Almanya ve Avusturya anlatılmıştır. Savaş yıllarında Avrupa’daki acıları gözlemlemiştir. Türklerle yabancıları karşılaştıran Cenap, Avrupa’da gördükleriyle evrensel düşüncelere ulaşmıştır. Kahramanlık, hüzün, keder ve komiklikler kitapta iç içe bulunmaktadır. Eserde kimlik konusuna da değinen Cenap, Avrupa’da çokça karşılaştığı Çingenelere yakınlık duymaktadır.

NESR-İ HARB ESER ÖZETİ: I. Dünya Savaşı’ndan dolayı Cenap Şahabettin’in yazdığı yazıların yer aldığı eserde Türk askerinin vasıflarına değinilmiştir. Gazilerle ilgili olarak düşüncelerine yer vermiş, onlara karşı sosyal sorumluluk bilincinin oluşmasına çaba sarf etmiştir. Bunda kendisinin doktor olmasının da payı vardır. Bu eserdeki Türk Neferi ve Yarım Şehitler başlıklı yazısı önemlidir.

NESR-İ SULH ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin bu eserinde ağırlıklı olarak Ali Canip ve Tevfik Fikret hakkındaki düşüncelerine yer vermiştir.

TİRYAKİ SÖZLER ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin’in söylediği vecizelerinin toplandığı eserdir. Eserde daha önce “Serseri Fikirler” başlığı ile yazdığı vecizelere de yer vermiştir. Çok çarpıcı söyleyişlerin olduğu vecizelerde Cenap, çeşitli konular ve değişik ruh halleri hakkında sözler söylemiştir. Cenap Şahabettin kısa ifadelerle ve can alıcı bir tonlama ile sözlerini okuyucusuyla buluşturmuştur.

KÖREBE ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin’in yazdığı iki oyundan biridir. Eser tek perdeden oluşan bir komedidir. Hem oynanmış hem de kitap halinde basılmıştır. Görücü usulü evliliklerin eleştirisinin yapıldığı bu oyunda bir boşanma avukatının evlenmesi işlenmiştir. Eserin adı evlilik için“körebe” denilmesinden oluşturulmuştur. Kamuran, Cüneyt, Lemi, Bedia, Şükran eserin şahıs kadrosunda yer alan kişilerdir. Eserde birbirini tanımadan evlenen çiftlerin yanılgılarından bahsedilmiş ve bu konu eğlenceli bir şekilde işlenmiştir.

YALAN ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin’in baskıya girmemiş ama oyun olarak sahnelenmiş bir dramdır. Basında çokça eleştirilere maruz kalmıştır. Konusu 31 Mart olayları sırasında subayları öldürdüğü için idam edilmiş olan bir erin babasının utancı ve çektiği acılardır.

KÜÇÜK BEYLER ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin’in arkadaşı Hüseyin Suat ile yazdığı vodvil türünde bir oyundur. Çok fazla beğenilmeyen bu oyunun sonraki baskılarında Cenap Şahabettin’in adı yoktur. Hüseyin Suat bu oyunu “Züppeler” adıyla yeniden uyarlamıştır.

ELHAN-I ŞİTA ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin’in en ünlü şiiridir. “Kış Şarkıları” olarak bilinen şiirde şair, kar yağarken duyulan gizli musikileri terennüm etmeye çalışmıştır. Küçük mısralardan sonra uzayan uzun mısralarda karın yağışının durup tekrar başlaması ahengine benzer bir hareket görülmektedir. Şiir bölümlerin farklı aruz kalıpları ile kaleme alındığı bir çalışmadır. Şiirin son bölümünde rüzgarın temposuna uyan karların uzun ve devamlı olarak dökülüşündeki ahenk duyulmaktadır. Bu şiir Evrak-ı Leyal adlı eserinin içinde yer almaktadır.

EVRAK-I EYYAM ESER ÖZETİ: Cenap Şahabettin’in sade bir kullanarak kaleme aldığı bu eserde yazar makalelerini bir araya getirmiştir. Dili sadedir. Eser başta aşk, evlilik, musiki, ölüm, kadın, siyaset, felsefe olmak üzere çok çeşitli konularda yazılan makalelerden oluşmuştur.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up