Cemo Roman Özeti – Kemal Bilbaşar

  • 22 Nisan 2018
  • 3.024 kez görüntülendi.

Cemo Roman Özeti – Kemal Bilbaşar

Cemo Roman Özetini sizler yazdık. Cemo, Kemal Bilbaşar tarafından kaleme alınan güzel bir eserdir. Sosyal konuların yanında bir genç kızı ve aşk konusunu anlatan Cemo Romanı, okunabilecek güzel eserlerden biridir. Cemo Roman Özeti hemn mobil uygulamamızda hem de sitemizde iyi bir okuyucu kitlesi edinmiştir. Cemo Roman Özeti sizin içiin de güzel yazılmışsa paylaşmayı unutmayın. Ayrıca Cemo Roman Özeti hakkında yorumlarınızı da bekliyoruz.

ROMAN ADI: CEMO

YAZAR KİM: KEMAL BİLBAŞAR

TÜRÜ NEDİR: Sosyal-aşk

ÖNEMİ NEDİR: Doğu Anadolu’daki ağalık sistemi, etnik gruplar, siyasi olaylar halk dilinin canlı örnekleriyle anlatılarak bu konuda başarılı bir örnek verilmiştir.

KONUSU NEDİR: Cano ile kızı Cemo’nun yaşam öyküsü ve Memo’nun Cemo uğruna Sorikoğlu ile girdiği mücadele eserin konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Cemo: Doğu Anadolu’da yaşayan bir Zaza kızıdır. Zor şartlar altında yetiştirildiği için cesur ve güçlüdür, aynı zamanda da güzel bir kızdır.

Cano: Cemo’nun babası olan Cano, cesur ve kuvvetli bir kişidir.

Kevi: Bey kızı olan şahıs Cano’nun karısıdır. Doğum sırasında ölür.

Memo: Cemo’nun kocasıdır. Bir halk aşığı olan Memo, gözü kara bir delikanlıdır.

Sorikoğlu: Ahlaksız ağaları temsil eden bir şahıstır.

CEMO ÖZETİ:

Cano bir beyin yanında çalışmaktadır. Bey’in güvenini kazanmıştır. Bey başka bir Bey’in kızı olan Kevi’ye aşık olur. Ancak Kevi evlenmek üzeredir. Bey Cano’ya emir vererek düğün gecesi Kevi’yi kaçırtır. Dağlara çıkan Cano ise kaçırdığı Kevi’ye gönlünü kaptırır. Onla birlik olup izlerini kaybettirir. Cano’nun Kevi’den Cemo adlı bir kızı olur. Kevi ikinci çocuğunu dünyaya getirirken doğumda ölür. Cano kızıyla yapayalnız kalır. Cemo büyüdükçe güzelleşmektedir. Güzelliği dillere destan olur. Sorikoğlu adlı zengin ama ahlaksız bir ağa da Cemo’ya musallat olur. Ama Cano’nun gönlünü yapamaz. Memo ise bir iş sırasında Cemo’yu görmüştür. Birbirlerini severler ve evlenirler. Sorikoğlu ise Cemo’nun babasına eziyet etmeye başlar. Memo’nun tüm engellemelerine rağmen Sorikoğlu Cemo’dan dolayı onlara yapmadığını bırakmaz. Memo ayrıca eski sevdiği olan Bey kızı Senem’i kuma alır ve oymağın başına geçer. Sorikoğlu hamile olan Cemo’nun karnına vurarak çocuğunu düşürür. Memo Cemo’yu evinde tutsak eden Sorikoğlu’nu öldürür ve kayınpederi Cano, karısı Cemo ile bey olduğu Dersim’e doğru gider.


Kemal Bilbaşar’a ait diğer eser özetleri için tıklayın.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?